VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volba prezidenta s otazníkem

Havlíčkobrodsko: Možný odklad prezidentské volby dělá starosti některým městským úřadům.

4.1.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

Obávají se především, že v případě odkladu nastane problém s obsazením volebních komisí.

Takové obavy má například místostarosta Chotěboře Zdeněk Janovský. „Zatím nám nezbývá nic jiného než vyčkat. Všechno je připraveno, včetně voličských lístků a volebních komisí. Pokud teoreticky dojde k odkladu, přímé finanční ztráty by to městu způsobit nemělo, ale obáváme se organizačních problémů," konstatoval místostarosta Janovský.

Jak vysvětlil, týká se to sestavení volebních komisí. „Pro Chotěbořsko je jich asi desítka, ale zajistit potřebný počet členů není jen tak. Jestli dojde k odkladu prezidentských voleb, může se nám stát, že si to někteří členové volební komise rozmyslí a ztratí zájem, protože, upřímně řečeno, odměna za účast ve volební komisi není nijak závratná, když zvážíme počet hodin, které každý člen volební komise ve volební místnosti stráví," vysvětlil podstatu problému místostarosta.

Nejvíc škodný bude nakonec stát

Podobný názor má starosta Petr Vaněk z Ledče nad Sázavou.

„Přímé finanční škody odklad prezidentské volby městu nezpůsobí. Na tom bude škodný nejvíc hlavně stát. Pro nás na městském úřadě to znamená prostřednictvím jed-notlivých politických stran zajistit potřebný počet členů do volebních komisí. S tím, myslím, problémy nebudou, ale možný odklad prezidentské volby by byl dle mého názoru nezodpovědností vůči občanům a státu," zdůraznil Vaněk.

Podle názoru Kamila Čapka z Havlíčkova Brodu se „tanečky" kolem prezidentských voleb mohou podepsat výrazně i na účasti voličů, kteří budou znechuceni a otráveni další vlnou politické kampaně a další záplavou billboardů a televizních spotů.

Pan Josef z Chotěboře by zase klidně celé volby zrušil, neboť mu tahanice kolem seznamů kandidátů připadají už nechutné a trapné. Podle starosty Jana Martince ze Ždírce nad Doubravou nezbude radnicím nic jiného, než vyčkat do rozhodujícího okamžiku.

„Příprava prezidentských voleb se řídí harmonogramem Ministerstva vnitra. Ministerstvo také jednotlivým městům přiděluje peníze na zajištění voleb. Takže finanční škody by nám to způsobit nemělo. Otázka je, co bude dál. Naši členové volebních komisí pojedou devátého ledna na školení, máme zjištěnou distribuci volebních lístků do domácností. Věřím, že volby proběhnou podle plánu, jestli ale opravdu dojde k odkladu, vyčkáme, jak to bude Ministerstvo vnitra řešit. Jestli budou rozeslány například nové volební lístky. Zajistit obsazení volebních komisí by neměl být problém, ale stát na tom bude tratit,"zhodnotil starosta Ždírce situaci podobně jako jeho ledečský kolega.
Proč by mohlo k odkladu prezidentských voleb vůbec dojít?

Důvodem je skutečnost, že jeden z kandidátů, kteří byli ze souboje o prezidentské křeslo vyřazeni, senátor  Tomio Okamura, nespokojen s rozhodnutím Ministerstva vnitra, se obrátil na Ústavní soud se stížností, což prezidentskou volbu pravděpodobně může oddálit.

Jenže Okamura už není sám.Ústavní soud dosud obdržel šest podnětů souvisejících s prezidentskými volbami. Zatím poslední stížnost na silvestra podala Anna Kašná ze Šumperka, kterou Ministerstvo vnitra nezaregistrovalo pro přímou volbu. Potvrdil to generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek.

Podle starosty Jana Tecla také městu Havlíčkův Brod nezbude nic jiného než vyčkat, jak se celá záležitost kolem prezidentských voleb vyvine a přizpůsobit se situaci. „Myslím, že na městském úřadě jsme dostatečně pružní abychom dokázali na případné změny reagovat a vypořádat se s nimi," zdůraznil starosta.

Autor: Štěpánka Saadouni

4.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského.
3

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení