VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyrabovaný špejchar čekal na zřícení dlouho

Okrouhlice – Všechny Deníky Vysočiny včera na titulní straně přinesly dramatickou fotografii zřícené budovy ve dříve samostatné vsi Vadín, dnes místní části obce Okrouhlice.

4.7.2013
SDÍLEJ:

Už jen archivní foto. Deset let vlastnil starý špejchar vedle rodného domu Jana Zrzavého ve Vadíně předseda bytového družstva z Hradce Králové. O historickou stavbu se vůbec nestaral. V úterý odpoledne se zřítila. Foto: Ivo Havlík.

K troskám zříceného špejcharu v úterý odpoledne museli vyjet profesionální hasiči ze Světlé nad Sázavou a Havlíčkova Brodu a místní dobrovolní hasiči. Kynologové se speciálně vycvičenými psy sutiny prohledali, aby mohli potvrdit, že v sutinách nikdo nezahynul.

Na havarijní stav objektu Havlíčkobrodský deník opakovaně upozornil, poprvé již v polovině února roku 2008. Tehdy napsal: „Slavný špejchar ve Vadíně v těsném sousedství rodného domu Jana Zrzavého, který tuto kdysi nádhernou obilní sýpku s oblibou maloval, se proměnil v ruinu. Podle informace Vladimíra Šimka, starosty obce Okrouhlice, do jejíž samosprávy Vadín dnes spadá, objekt na konci minulého století koupila místní firma s dobrým úmyslem přestavět ho na zajímavě řešené byty. S prací už začala, ale v roce 2003 přišla na buben. Z bankrotu špejchar za přibližně půl milionu korun získal předseda jednoho bytového družstva z Hradce Králové."

Od socializace zemědělství do devadesátých let minulého století špejchar vlastnil podnik Oseva.

„Co muže ke koupi vedlo a jaké měl záměry, nevíme, za celých pět let, co k sýpce má vlastnické právo, na náš obecní úřad ani jednou nepřišel, nikdy jsme ho v Okrouhlici nebo ve Vadíně neviděli," řekl na konci zimy 2008 redakci okrouhlický starosta Šimek.  Už tehdy ho mrzelo, že torzo selské architektury hyzdilo široké panorama krásné vesnice rozložené na obou březích řeky Sázavy.

Obecní samospráva byla na netečného vlastníka vinou příliš liberálních zákonů krátká. Na nesčetné výzvy, aby budovu v havarijním stavu zajistil a staral se o ni, vůbec nereagoval.

Objekt nebyl oplocen ani uzavřen, do ohromných prostor bylo možno volně vejít, zejména dětem, které v tajemné sýpce hledaly dobrodružství, hrozilo i smrtelné zranění.  Do otevřeného špejcharu ale chodívali i dospělí. Ti tam postupně vyřezávali dřevěné prvky. Svou roli mohly sehrát i nedávné mohutné deště. Trámy a další součásti střechy teď postupně vysychaly a „pracovaly."

Příslovečně řečeno – tak dlouho se chodilo s natrženým džbánem pro vodu, až se ucho utrhlo.

Štěstí, že škoda jde na účet  nezodpovědného vlastníka, který snad konečně bude muset na své náklady trosky historického špejcharu odklidit, ruinu zbourat a srovnat se zemí. Havlíčkobrodsko jeho vinou přišlo o jeden doklad původní selské architektury.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

4.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Kopii poškozené vázy z 18. století vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána.
3

Poškozenou váhu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Stock Dobrohostov láká na kapely Morava, Krausberry nebo Šohajka

Dobrohostov – Fandové regionálních kapel v létě jezdí za dobrou muzikou do Dobrohostova. O víkendu se tu koná 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Tahouny letošního ročníku budou kapely Krausberry, Morava a Šohajka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení