V Jihlavě na jeho počest otevřeli park a odhalili sochu. Slavnostní událost, které na místě bývalé tržnice ve Věžní ulici dopoledne přihlíželo několik stovek lidí, si nenechal ujít ani přezident republiky Václav Klaus. „Gustav Mahler je bezesporu jeden z největších světových skladatelů. To, že se narodil v Kalištích a že chodil v Jihlavě do školy, znamená, že si ho můžeme alespoň částečně přivlastňovat a také to děláme. Jsem rád, že se Jihlavě podařilo otevřít tento opravdu krásný unikátní park uvnitř města. To není často,“ řekl včera Deníku prezident republiky.

Park Gustava Mahlera ve Věžní ulici byl veřejnosti zpřístupněn sice už v závěru loňského roku, ale slavnostního otevření se dočkal až nyní, po odhalení sochy světoznámého hudebního skladatele. Ta byla na podstavec uprostřed prostranství umístěna až začátkem června a až do včerejšího slavnostního odhalení ji zakrývala plachta.

„Vytvořil jsem sochu podoby anděla,“ uvedl k její podobě autor sochy akademický sochař Jan Koblasa.

Vítr byl milosrdný

V plné kráse se jeho dílo lidem ukázalo krátce po jedenácté hodině dopoledne.
Málem ale bylo vše jinak. Po celou dobu slavnosti foukal vítr a chvílemi to vypadalo, že dojde k odhalení dřív, než organizátoři akce předpokládali. Nakonec se tak ale nestalo.

Park Gustava Mahlera se začal budovat v říjnu 2008. Vznikl v místě někdejší židovské synagogy, kterou hudební skladatel navštěvoval a kterou v roce 1939 vypálili nacisté. Park byl vybudován podle projektů architektů Martina Laštovičky a Víta Doležala. Vytvoření odpočinkové zóny se zelení, s vodními prvky a s kamennými skulpturami vyšlo na 33 milionů korun. Šest milionů stálo pořízení uměleckých děl.

Stěžejní část oslav Mahlerova výročí se ale odehrála přímo v jeho rodných Kalištích. Tamní náves se proměnila v jeden velký amfiteátr s velkoryse stylizovaným pódiem.

Ještě než ale začal první ze tří koncertů, proslulé mahlerovské rosárium se rozrostlo o pětadvacátou růži. Společnými silami ji vpravili do připravené jamky český prezident Václav Klaus a americký, švédský a norský atašé. Lopatku zeminy přihodil také Thomas Hampson, jedna z hlavních hvězd hudebního programu.

„Happy birthday Gustav,“ zakončil americký barytonista svůj krátký proslov. Několik vět v podobném duchu pronesl i prezident. „Slovní spojení Mahler a Kaliště jsme mnozí slyšeli. Drtivá většina z nás tu ale nikdy nebyla. Bylo na čase to napravit,“ pravil Václav Klaus, který si bezprostředně poté ještě poslechl Hampsonův recitál v Mahlerově rodném domě.

Kolona černých limuzín ale znovu zastaví v Kalištích již v září. Prezident se bude moci v rámci delší dobu naplánované návštěvy Pelhřimovska moci přesvědčit, jak se vede té „jeho“ růži.

Novou odrůdu Gustav Mahler, jejímž hlavním znakem je sytě rudá barva, vyšlechtil speciálně pro tuto příležitost Josef Urban ze Želešic u Brna.

„Při křížení jsme se snažili dosáhnout co možná nejvyšší kvality květu. Růže by také měla vykazovat větší odolnost proti listovým chorobám,“ vysvětlil Urban s tím, že zatímco řadová odrůda se šlechtí osm let, tato mahlerovská se rodila o celé čtyři roky déle.

Jako dárek pro prezidenta, jakož i pro řadu dalších čestných hostů, poslouží čerstvě pokřtěná kniha Kaliště Gustav Mahler. Devadesátistránkové dílo manželů Prouzových a fotografky Marie Holečkové pojednává o světoznámém skladateli a v širších souvislostech i o jeho rodné vesnici.

„Dávat dohromady knížky nás baví. Když jsme se o tomto záměru od starosty dozvěděli, okamžitě jsme se začali shánět po pamětnících. Moc času nebylo, ale na to už jsme zvyklí,“ komentovala Eva Prouzová, shodou okolností autorka několika obdobných titulů o Kamenici nad Lipou.

To už se po návsi pomalu začali procházet návštěvníci odpoledního a zejména pak večerního galakoncertu. Mezi nimi pobíhali pracovníci České televize i několika zahraničních televizních společností. Vždyť vyvrcholení Mahlerovy narozeninové oslavy se přenášelo do řady evropských i některých zámořských zemí.

Lenka Pospíšilová, Michal Vítů