VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vysočina se potýká s nízkými stavy rezervoárů podzemních vod

Vysočina – Lokalit v oblasti Českomoravské vrchoviny, které se dlouhodobě potýkají se skutečně kritickým nedostatkem vody, není prozatím mnoho.

24.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Vysočina je totiž stále poměrně bohatá na zásoby mělkých i hlubinných podzemních vod. Voda se v kraji akumuluje i díky „náhorním" plošinám Žďárska, Pelhřimovska a Havlíčkobrodska.

V porovnání s ostatními regiony jsou totiž na Vysočině i vyšší srážkové úhrny a vodu v krajině pomáhají zadržovat lesy i soustavy vodních nádrží a rybníků.

„Bavíme-li se o vodě užitkové, pak míst na Vysočině, které jí mají nedostatek, mnoho není. Pokud se ale bavíme o pitné vodě, je nutné konstatovat, že existují lokality, kde k problémům s dostatkem kvalitní pitné vody dochází. Zaznamenáváme je především při extrémním nedostatku srážek a výrazném poklesu hladiny podzemních vod," vysvětlil Pavel Policar, předseda představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod.

Vysočina patří podle Policara k regionům, které mají dost kvalitní surové vody, z níž se pitná voda vyrábí. „Stále je dost lidí, kteří si představují, že pitná voda je hotový produkt, který někde existuje a pouze se čerpá do distribuční sítě. Kvalitní pitná voda je ale produkt jako každý jiný a vzniká náročnou a zodpovědnou výrobou z různě kvalitní vody surové. Jsem si jist, že na Vysočině je zákazníkům dodávána kvalitní pitná voda, a to v dostatečném množství a za stále rozumné ceny. Znám vodárenské poměry v Evropě i ve světě, a tak bych chtěl podotknout, abychom si vážili relativního dostatku kvalitní pitné vody, kterou mohou kdykoli pít bez obav děti i dospělí. Jsme na to pochopitelně zvyklí, a je to tak správně, ale zdaleka to není samozřejmost, a to ani ve vyspělém světě," zdůraznil Policar.

Minulé mírné zimy s nedostatkem sněhu a s nimi i předcházející roky jen s průměrnými, popřípadě i podprůměrnými srážkovými úhrny, pochopitelně i na Vysočině způsobily aktuální deficitní stavy podzemních zásob vody. Vodohospodáři naštěstí mají rezervy v podobě přehrad a nádrží.

Vodní nádrž Želivka - nedoceněný unikát

Kromě Vírské přehrady a Hubenova vyzdvihl Policar především údolní nádrž Želivku. „Ta se svými zhruba 270 miliony kubíků surové vody představuje skutečný unikát. Její úpravna vody vyrábí zhruba sedm kubíků pitné vody za vteřinu. A to nejen pro Prahu a podstatnou část středních Čech, ale i pro mnoho měst a obcí Vysočiny. Význam tohoto vodního díla je nedozírný, strategický a možná, že ještě ne zcela doceněný," podotkl Policar.

Řada odborníků dává aktuální problémy s nedostatkem vody do přímé souvislosti s nevhodnou strukturou krajiny. Agrární analytik Petr Havel v této souvislosti například upozornil na negativní roli, kterou sehrálo a stále ještě sehrává průmyslové zemědělství. „Kvůli němu má naše krajina podobu dlouhých a nepřerušovaných lánů polí, jejichž unavená a tunami těžkých strojů upěchovaná půda již nemá sílu čelit vodní a větrné erozi. Kvůli průmyslovému zemědělství došlo ke zkrácení koryt drobných i větších řek, na svědomí má i likvidaci množství rybníků a mokřadů, odvodnilo rozsáhlé pozemky a zabetonovalo stovky tisíc hektarů zemědělské půdy," upozornil Havel a vyzval k žádoucímu rozčlenění krajiny a obnovení jejích přirozených prvků, včetně její schopnosti zadržovat vodu.

Odborníci se shodli také na tom, že bude nutné přistupovat efektivněji i k nakládání s odpadovými vodami. „Například vypouštění vyčištěných odpadních vod do řek, tak jak to doposud děláme, je zbytečný luxus. Bude potřeba najít technologie, které i tyto vody budou vracet zpátky do krajiny," řekl hydrogeolog Miloš Kovtun. „Stejně tak bychom se měli zamyslet nad tím, není-li luxus třeba i docela obyčejné splachování WC pitnou vodou v domácnostech, podnicích a obchodních centrech," dodal.

Autor: Jaromír Kulhánek

24.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení