VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzducholodě, auta i kostitřasy

Havlíčkův Brod – Už jen dva týdny v Galerii výtvarného umění potrvá výstava z tvorby významného českého malíře, grafika, ilustrátora a autora filmů a knih Kamila Lhotáka.

24.1.2014
SDÍLEJ:

Jedinečný svět Kamila Lhotáka. Tak se jmenuje výstava, která v Galerii výtvarného umění trvá už pouze do 2. února. Dana Machovcová, správkyně depozitáře, ukazuje na olej na plátně s prostým názvem Automobil. Lhoták obraz namaloval v roce 1966. Foto: Ivo Havlík

Jeho dílo je inspirováno atmosférou liduprázdných městských periférií a opuštěných krajin se symboly techniky.

Do dějin českého malířství se zapsal jako vrcholný představitel lyrického civilismu a magického realismu. Lhoták vystudoval práva, ale z hlediska výtvarného vzdělání byl samouk. Za svůj život namaloval na dva tisíce obrazů a desítky tisíc kreseb, ale věnoval se i grafice, ilustrační a filmové tvorbě.  Inspiraci nacházel ve vzpomínkách z dětství, starých obrázkových časopisech, atlasech či reklamních prospektech. Ovlivnil jej i malíř Henri Rousseaua.

Rád chodil  na autovrakoviště

Miloval dopravní prostředky, svérázný svět městských periferií, letišť, ale i prvních autovrakovišť. Vedle idealizovaných krajin s horkovzdušnými balony, vzducholoděmi, starými automobily či kostitřasy v jeho dílech nacházíme i řadu lidí s různým handicapem.

„Je obdivuhodné, že člověk, který v dětství trpěl komplexem zapíraného dítěte a ještě si vinou onemocnění obrnou nesl celoživotní pohybový handicap, nezahořkl, ale dle pamětníků měl velký dar slova a smysl pro humor i ironii, nám svým dílem přináší radost, obdiv vědě a oslavu lidského umu," uvádí ředitelka havlíčkobrodské galerie Hana Nováková.

Miloval a maloval jen postižené ženy

Lhoták prožil nevšední život. Narodil se v roce 1912 v pražských Holešovicích. Jeho maminka, začínající herečka Anna Kouglová, se na Žofínském plese seznámila s medikem, pozdějším zakladatelem české farmakologie, Kamilem Lhotákem.

Ten měl šlechtický predikát „rytíř Lhoty". Strach ze společensky nerovného vztahu a poškození kariéry vedly otce Kamila Lhotáka k tomu, že  si svoji lásku nevzal a celý život dbal na utajení své finanční podpory. Za 1. světové války působil jako lékař a svého syna při jedné návštěvě nechtěně infikoval bacilem dětské obrny.

Následkem bylo doživotní kulhání Kamila Lhotáka a celoživotní komplex – fascinovaly jej ženy s fyzickým postižením, jen takové dokázal malovat i milovat. Jeden z nejoriginálnějších českých výtvarných umělců zemřel 22. října 1990 ve věku 78 let. Jeho posledním dílem se příznačně stal obraz Meteor padá do moře. Výstava v havlíčkobrodské galerii bude naposledy otevřena v neděli 2. února.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

24.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Štáflova paleta dává šanci tvořit mladým začínajícím výtvarníkům.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Ekologové zkoumají, jaký vliv na přírodu by měla cyklostezka přes Stvořidla

Světlá nad Sázavou – Milovníci cykloturistiky a malebných zákoutí řeky Sázavy by se mohli dočkat cyklostezky, která by propojila Ledeč nad Sázavou se Světlou. Stezka by vedla přes Stvořidla a nesla jméno, které je se Sázavou neodmyslitelně spjato. Cyklostezka Jaroslava Foglara. V místech, kde by cyklostezka mohla stát, v současnosti probíhá odborný výzkum. Znalci zjišťují, jaký dopad by cyklostezka měla na zdejší faunu i flóru.

Kemping na Kachličce už rekreanty dávno neláká

Havlíčkobrodsko – Rekreační oblast Kachlička u Humpolce má dlouhou tradici. První chaty se zde začaly stavět už po druhé světové válce. Nejvíce jich vyrostlo v 60. a 70. letech minulého století. To však byly doby, kdy se sem sjížděli nadšenci koupání z okolí Havlíčkova Brodu, Humpolce i Jihlavy. Od začátku nového tisíciletí zde není již pobyt pro rekreanty tak lákavý.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dvojice cizinců dostala tresty za zahradničení v kravíně

Tábor, Radňov – Pobočka českobudějovického krajského soudu v Táboře minulý týden ve středu vynesla rozsudek nad dvěma cizinci, kteří se v Radňově na Pelhřimovsku od loňského září do poloviny listopadu jako takzvaní zahradníci starali o obří pěstírnu marihuany s patnácti sty rostlinami konopí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení