Přednemocniční péči v kraji nyní nepřetržitě zajišťuje 28 profesionálních výjezdových skupin rozmístěných na 21 výjezdových základnách. Kraj Vysočina v posledních letech zřídil šest nových výjezdových stanovišť záchranné služby, ale nemá dostatek lékařů na jejich obsazení. "Potřebovali bychom 65 lékařů, ale máme jich jen 46, z toho je 14 z nich starších 60 let," řekl Běhounek.

Podle ředitelky krajských záchranářů Vladislavy Filové budou lékařské posádky redukovány postupně. "Lékařské posádky zůstanou v denní době v první fázi zachované, na systém rendez-vous se převedou pouze noční služby, kdy je výjezdů podstatně méně. Návrh ale ještě musíme projednat s místními samosprávami," řekla Filová. Systém by podle ní mohl začít v nové podobě po zaškolení nelékařského personálu fungovat od příštího roku.

Nejdřív by měly být převedeny na systém rendez-vous záchranářské posádky v oblasti Pelhřimov, poté v Třebíči a Novém Městě na Moravě. "Záchranář v tomto systému při zásahu komunikuje s lékařem a v případě potřeby si ho vyžádá. Lékař v posádce s řidičem je k dispozici dvěma až čtyřem výjezdovým skupinám bez lékaře," vysvětlil Běhounek. Posádka s lékařem podle něj zůstane pro zásahy na dálnici D1.

Statistiky podle Běhounka prokazují, že lékař je nezbytně potřebný u zákroků zdravotnické záchranné služby pouze v 15 procentech případů. "Ve světě je podobná praxe běžná. Například na Tchaj-wanu v aglomeraci Tchaj-pej se 4,5 milionu obyvatel zvládne poskytovat záchranářské služby ve směnách pouhých 36 lékařů," řekl Běhounek.