VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zachránci varhan v Chotěboři mohou adoptovat píšťaly

Chotěboř – Už více než rok funguje v Chotěboři  spolek, který si určil za cíl zajistit opravu varhan v kostele sv. Jakuba v Chotěboři, a zároveň tím zvýšit úroveň kultury ve městě.

15.9.2017
SDÍLEJ:

Varhany v kostele sv. Jakuba.Foto: Archiv Spolku pro ochranu varhan

„Nyní tento spolek chystá už čtvrtý benefiční koncert pro varhany. Naším cílem je shromáždit finanční prostředky z různých zdrojů, jak soukromých, tak veřejných, z beneficí a dalších komunitních akcí, abychom mohli zajistit opravu varhan, a tím tak potěšit jak pravidelné návštěvníky bohoslužeb, tak koncertů, účastníky svateb, pohřbů, či pomoci místní Základní umělecké škole na novém nástroji vychovat novou generaci varhaníků,“ sdělil za spolek pro záchranu varhan jeho předseda Jakub Pikla.

Sbírka na záchranu varhan je povolena krajským úřadem v Jihlavě. Zároveň tento spolek nabízí všem, kteří chtějí k záchraně varhan přispět, takzvanou adopci píšťal. „Za určitý obnos se může dárce stát duchovním vlastníkem píšťal z varhan. Po zakoupení dárce dostane dárkový certifikát, který jeho adopci potvrdí. Program adopce varhan začíná od 1. října 2017,“ upřesnil předseda Pikla. Veškeré další informace získají dárci na adrese www.varhanychotebor.cz či na info@varhanychotebor.cz

Varhany v kostele sv. Jakuba jsou nyní v dezolátním stavu, který je podle Josefa Pikly zapříčiněn krátkou životností hrací traktury, rovněž tak zanedbáním údržby a neodbornými zásahy.

Tento nástroj postavil v roce 1908 jako své 198. dílo kutnohorský varhanář Josef Tuček

Autor: Štěpánka Saadouni

15.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Vrchní soud v Olomouci v úterý zamítl odvolání tří mužů z Domamili na Třebíčsku, které Krajský soud v Brně letos v květnu odsoudil k vysokým trestů za loňský únos a znásilnění osmnáctileté dívky z Jihlavska.

Vrchní soud potvrdil vysoké tresty únoscům z karavanu

Židovské oběti připomene sedm kamenů zmizelých

Chotěboř – Celkem sedm kamenů symbolizujících zmizelé lidi, takzvaných stolpersteinů, najdou od středy chodci v ulici Na Valech v Chotěboři před domem s číslem popisným 290. Tedy u budovy, v níž je nyní přístavba chotěbořské vyšší odborné školy.

Den neslyšících připomene brodská nemocnice v pátek

Havlíčkův Brod - Akci k Mezinárodnímu dni neslyšících pořádá v pátek 22. září Nemocnice Havlíčkův Brod společně se Svazem neslyšících a nedoslýchavých v ČR, Krajskou organizací Vysočina. Začátek je od 8.00 hodin ve vestibulu hlavní nemocniční budovy.

V Pohledu se začne v sobotu moštovat

Pohled - Sezonu moštování zahajují v obci Pohled na Havlíčkobrodsku. Moštárnu provozuje Český zahrádkářský svaz Pohled. "První mošt se začne stáčet v sobotu 23. září. Následně se bude moštovat každou další sobotu od sedmi ráno do deseti dopoledne, v případě zájmu i déle," informoval předseda zahrádkářského spolku Petr Jirásek.

Dres pokřtily legendy Jan Suchý a Jiří Holík

Havlíčkův Brod – V letošní sezoně oslaví BK Havlíčkův Brod 90. let od založení klubu. Tuto událost bude hokejistům připomínat devadesátka na nových dresech a všichni si přejí, aby to byly dresy postupové do WMS ligy. Křest tohoto dresu proběhl na havlíčkobrodském náměstí za přítomnosti pětistovky fanoušků. Křestu se ujaly nejpovolanější, brodské legendy Jan Suchý a Jiří Holík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení