VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záchranka používá moderní tablet systém

Havlíčkův Brod, Vysočina - Jako první v Česku začala používat Zdravotnická záchranná služba kraje Vysočina nový systém podpory výjezdových posádek - počítačový tablet systém.

23.5.2010
SDÍLEJ:

Jako jediný v České republice má kraj Vysočina moderní počítačový systém.Foto: Deník/Michaela Hasíková

Zhruba rok ostrého provozu v drsných podmínkách Vysočiny prověřil opodstatněnost tohoto super moderního počítače s dotykovou obrazovkou, který kromě zdokonalení administrativy, komunikace s operačním střediskem, zaznamenávání aktuálních dat o pacientovi a vytváření zásahové databáze obsahuje i GPS navigaci.

Tablet systém začali poprvé v Evropě používat zdravotníci ve Švédsku. Jeho přednosti přejala Vysočina a systém nabízených služeb speciálního počítače nechala namodelovat tak, aby maximálně vyhovoval zasahující posádce sanitního vozu.

Program na míru

„Notebook s otočnou dotykovou obrazovkou je ve stálém spojení s operačním střediskem. Je odolný proti pádu i povětrnostním vlivům a jeho velikost a váha ho předurčuje pro pohyb v terénu,“ popsal unikátní počítače hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek. Počítače jsou s originální nadstavbou naprogramovanou na míru Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina. Nový přístroj umožní lékařům ze záchranky, aby se také podívali do databáze starších výjezdů.

„Zjistíme tak, kdy jsme u toho pacienta byli, kvůli čemu a jak jsme jej již například v minulosti léčili. Na základě informací, které o něm budeme mít, se můžeme při zásahu lépe rozhodnout, zda ho nechat doma, či převézt do nemocnice k dalšímu ošetření. V současné době deset procent pacientů necháváme doma a ostatní vozíme do nemocnice,“ dodala Vladislava Filová, ředitelka vysočinské záchranky.

První počítač se v sanitním voze krajské záchranky objevil v rámci pilotního projektu v červenci roku 2009. „Dnes je tablet systémem vybaven každý výjezdový vůz. To znamená, že jej využívá všech pět desítek našich sanit,“ uvedla Edita Richterová, náměstkyně ředitelky Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina. Vybavení každého sanitního vozidla touto moderní technikou přijde řádově na čtyři sta tisíc korun.

Systém šetří čas

„Mnoho času ušetří záchranáři také v rámci administrativních prací, které mají možnost zpracovat přímo v sanitce. Záznamy o stavu pacienta se tedy nemusí sáhodlouze rukou vypisovat. Tím se ušetří čas, který zasahující pracovníci věnují pacientovi,“ vyzdvihl další výhodu systému vedoucí krajského odboru zdravotnictví Lukáš Kettner. Ten dále upozornil na kompatibilitu počítače se speciálními diagnostickými přístroji, které jsou k dispozici v sanitce.

„Například záznamy z přístroje, který snímá životní funkce EKG, krevní tlak a podobně, lze přenést do počítače a z něj mohou být přímo vytištěny,“ doplnil Kettner.

Do budoucna, až bude zaveden elektronický záznam dokumentace, bude také možné v rámci spolupráce s nemocnicí tyto údaje posílat elektronicky přímo na urgentní příjmy nemocnic.

„V budoucnu se chystáme otestovat komunikaci přes tablet systém s krajskými nemocnicemi. V praxi to znamená, že záchranka bude vedle našeho dispečinku komunikovat s příjmem nemocnice i přes počítač a už během transportu pacienta se bude moci on-line informovat o jeho zdravotním stavu a připravit se na jeho příjem,“ uvedl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Na financování respektive pořízení moderního vybavení v podobě jedinečných tablet systémů se vedle zdravotnické záchranné služby podílí i kraj Vysočina.

Plošná instalace tabletového systému zatím přišla na zhruba třiatřicet milionů korun. Zdravotnická záchranná služba kraje Vysočina byla první v České republice, která začala unikátní tablet systém zavádět ve svých vozech do praxe. Zhruba po roce užívání tuto odzkoušenou technologii začínají zavádět i další krajská pracoviště v jiných regionech.


23.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení