VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zajímavá sobota na Novém Ransku

Nové Ransko – Osadní výbor Nového Ranska ve spolupráci se Slévárnou a modelárnou na Novém Ransku uspořádal v sobotu u příležitosti 180 let obce a 130 let Pujmanovy strojírny Den otevřených dveří.

7.9.2015
SDÍLEJ:

Den otevřených dveří na Novém Ransku.Foto: Archiv

Od rána se na nádvoří ozývaly zvuky motorů, které představovaly hlavní část výroby staré strojírny pana Pujmana a které nadšenci udržují v provozuschopném stavu.

I další výrobky této strojírny vzbuzovaly zaslouženou pozornost, ať už šlo o staré mlátičky Pluto, motorové sekačky na trávu, nebo hlavní hřeb této výstavky, kterým byl traktor zapůjčený z Muzea zemědělské techniky v Čáslavi.

Na nádvoří se sešlo mnoho zájemců o prohlídku podniku a také naši průvodci byli překvapeni, jaké množství lidí se přišlo podívat.

Po úvodu a seznámení s historií podniku jsme se vydali do provozů. Prošli jsme jak starší provozy, tak i nové provozy s úspornější a výkonnější technologií, jak na odlévání šedé litiny, tak na odlévání hliníku a jeho slitin. Poznali jsme, že je to práce pro tvrdé, manuálně zručné a silné chlapy, kteří se mají na pracovišti co ohánět, aby dodrželi kvalitu a množství odlitků a mohu říct, že to není moc záviděníhodná práce.

Doopravdy to chce fortel a lásku k řemeslu, protože se pracuje za vysokých teplot a stále hrozí nebezpečí popálení.

To samé se dá říct i o formířích, kterým projde za den rukama docela dost tun písku a dalšího materiálu k výrobě forem a určitě se nemůže zapomenout na tryskače, brusiče, svářeče a další profese, které dávají odlitku konečný a oku lahodící vzhled.

Tyto konečné úpravy dělají i ženy, o kterých řekl náš průvodce pan Lána, že vlastně ony, jako pečlivější pohlaví, dokáží ten finální vzhled doopravdy dotáhnout k dokonalosti.

Celá prohlídka byla zakončena v modelárně, kde se tvoří modely nových výrobků a kde pracují machři ve svém oboru, protože i nejnepatrnější odchylka může vést ke špatnému odlitku a tím pádem i ke zmetkům. Ale, jak řekl pan Lána, tak se slévárna může na své zaměstnance plně spolehnout a za jejich přispění bude firma dále dobře prosperovat a bude moci dále investovat do nových technologií, které povedou k dalšímu rozvoji podniku.

Po této prohlídce jsme ještě navštívili hasičskou zbrojnici, kde měl osadní výbor hezkou výstavku o historii obce a historii tkalcovství, které se zde také provozovalo ve velkém. Samozřejmě nechybělo ani občerstvení, kde si každý mohl vybrat podle své chuti.

Mohu říci, že to bylo zajímavé dopoledne, kde se současní i bývalí zaměstnanci mohli pochlubit rodinným příslušníkům se svou prací a určitě mohou být na „svůj" podnik hrdí. To samé se dá říct o osadním výboru, kterému se tato akce také moc povedla.

Přeji osadnímu výboru na Novém Ransku ještě mnoho takto povedených akcí.

(vv)

Autor: Redakce

7.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení