VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámecký park u Domova ve Zboží může omládnout už letos

Zboží – Celkem sedm parků nechal obnovit do konce loňského roku Kraj Vysočina přispěním evropských peněz. Na Havlíčkobrodsku je to park kolem dětského domova v Nové Vsi u Chotěboře a park kolem brodské nemocnice. Další na řadě by měl být letos park ve Zboží u Habrů.

7.2.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Na obnovu parku u dětského domova činila výše podpory přes 1,609 milionů korun, výše podpory pro park kolem brodské nemocnice činily více než 1,295 milionů korun. V rámci projektu bylo obnoveno sedm parků přiléhajících k zařízením zřizovaných Krajem Vysočina.

„Na projekt Kraj Vysočina čerpá finanční prostředky z Evropských fondů a Státního fondu životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí," upřesnila Iveta Vlčková, odbor životního prostředí a zemědělství Krajský úřad Kraje Vysočina. Minulý měsíc proběhlo převzetí posledních dokončených revitalizovaných parků a Kraj Vysočina už nyní připravuje podle Ivety Vlčkové nový projekt na revitalizaci dalších dvou parků.

Kraj čeká na evropské dotace

„V případě získání prostředků z Operačního programu Životní prostředí přijdou na řadu zámecký park ve Zboží a park u Hradu Kámen," upřesnila Vlčková. O stavu parku ve Zboží informoval už loni Havlíčkobrodský deník. Podle předběžných propočtů by omlazení parku ve Zboží mělo stát více než dva miliony korun. Jen pro upřesnění, jde o park v areálu bývalého Ústavu sociální péče, dnes Domova ve Zboží, který pečuje o mentálně handicapované klienty.

Podle ředitele zařízení Josefa Procházky park velkou úpravu už nutně potřebuje. „Poslední revitalizace se uskutečnila již před více než deseti lety. Za tu dobu park opět zchátral. Některé stromy jsou vážně poškozené, vykazují závažné defekty a hrozí pádem," popsal situaci Procházka. Ten dodal, že v areálu se nachází i problematická plocha nefunkční vodní nádrže, ale ani cesty nejsou v dobrém stavu.

Revitalizace parku ve Zboží se dostala loni již do fáze projektu. Podpořil ho i Kraj Vysočina. Další postup bude také záležet na dotacích z fondů Evropské unie.
Cílem revitalizace parku ve Zboží je podle krajského odboru životního prostředí uvést park do mnohem lepšího stavu. Jde hlavně o to, aby cesta parkem byla bezpečná.

Nejdůležitější je, aby park byl ve do stavu, který odpovídá požadavkům provozu zařízení a neohrožoval veřejnost. Postup při omlazení parku by měl být stejný jako u všech ostatních. Pokácí se stromy ohrožující bezpečnost návštěvníků a   zaměstnanců v parku.

Zmizí tak stromy i keře, které jsou ve špatném stavu a nevyhovují ani kompozičně. Projekt počítá také s velkou regenerací trávníků na plochách poškozených kácením a s následným odstraněním pařezů. Nejdůležitějším krokem zůstává zajištění financí. Tři čtvrtiny plánované částky má pokrýt státní dotace Ministerstva životního prostředí čerpaná z fondů Evropské unie.

Autor: Štěpánka Saadouni

7.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení