VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek ve Vilémově je čtvrt století zpátky v rukou rodu Reiských de Dubnic

Vilémov – Před pětadvaceti lety, v roce 1991, byl vilémovský zámek navrácen rodině Reiských de Dubnic.

5.5.2016
SDÍLEJ:

Barokní fasádu renesanční stavby navrhl italský architekt Francesco Caratti. Exteriér i většinu interiéru bude možné výjimečně obdivovat v sobotu 7. května mezi 13. a 20. hodinou.Foto: Ivo Havlík

Prof. dr. Vladimír Reisky de Dubnic, který se na zámku na Silvestra 1923 narodil, se po historické politické a společenské změně vrátil domů z americké emigrace a zanedbanou stavbu na své náklady začal restaurovat, zveleboval rovněž přilehlý park.

Z díla se však těšil pouze deset let, v roce 2001 zemřel. Rodový majetek zdědily jeho dvě dcery a dva synové žijící v USA.

Z jejich pověření krásný objekt, dnes využívaný především pro významná jednání a konference, s velkou péčí obětavě spravuje Vladimíra Rubinsteinová.

Výjimečně bude zámek zpřístupněn veřejnosti v sobotu 7. května. Kovaná brána bude odemčena hodinu po poledni. Připraven je kulturní program. Karel Plocek vystoupí s pásmem Známé a zapomenuté osobnosti české hudby a zahraje Žákovský komorní orchestr ZUŠ Chotěboř. Dveře zámku budou opět uzavřeny v osm hodin večer.

Současnou podobu pozdně barokního stylu vilémovský zámek má rovných 370 let. Jeho základy jsou však staré téměř devět století, pocházejí z roku 1120. Stál na nich klášter sv. Petra a Pavla. Jak dokládá nedávno vydaná kniha Tomáše Somera a Josefa Šrámka Benediktinské opatství ve Vilémově – Dějiny zapomenutého kláštera na česko-moravském pomezí, šlo o jeden z největších klášterů ve střední Evropě. V roce 1421 jej zbořili husité, ruiny shlédl i Jan Žižka z Trocnova, který o tři roky později skonal na jiném místě Německobrodska, v obci dnešního názvu Žižkovo Pole. Pevnost, která s odstupem času na zbořeništi vyrostla, Václav Ferdinand Caretto de Milessimo, markýz ze Savony, v roce 1689 přestavěl na renesanční zámek. Ten byl naposledy barokně přebudován v roce 1746.

Když v roce 1852 rodina Caretta de Millesima vymřela, zámek připadl pokrevnímu příbuznému – Francisi Václavu baronu Reiskému de Dubnic. Za druhé světové války zámek obsadili nacisté. V roce 1945 v něm krátce pobyli vojáci Rudé armády maršála Malinovského a ještě v témže roce byl vrácen Reiským. Na jaře 1948 však byl zkonfiskován a do počátku devadesátých let sloužil k různým, většinou sociálním účelům. Suma sumárum: rod Reiských de Dubnic zámek vlastnil mezi lety 1852 až 1939, 1945 až 1948, od roku 1991 dosud. Sečteno: 113 + 3 + 25 = 141 let.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

5.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pod městským znakem se ukrýval fragment původní fasády radnice ze 17. století. Zlaté slunce v modrém poli. Podle odborníků se jednalo o mechanické hodiny.
2

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Brodské koupaliště zláká v létě k osvěžení stovky lidí za den.

Na brodské koupaliště míří stovky lidí za den

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Vysočina – Také třetí vystoupení Velkého Meziříčí v letošním ročníku MSFL skončilo úspěchem, přivezlo body z Hulína. V divizi D se poměrně dařilo dalším fotbalovým týmům z Vysočiny.

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Vysočina – Po třech kolech krajského přeboru jsou jediným týmem, který neztratil ani bod, fotbalisté Chotěboře. Derby mezi Humpolcem a Košeticemi totiž skončilo bez branek.

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Havlíčkův Brod - Druhou porážku v řadě si ve fotbalovém okresním přeboru připsalo céčko brodského Slovanu. Naopak devět bodů ze tří zápasů mají na svém kontě Šmolovy.

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení