VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zatáčky i couvání s vlekem mladí traktoristé hravě zvládli

Světlá nad Sázavou – Couvání může být pro některé řidiče hotová noční můra. Couvání s traktorem a vlekem přímo sci-fi. To ale rozhodně neplatí o studentech zemědělských škol z Vysočiny, kteří se ve Světlé nad Sázavou předvedli v krajském kole jízdy zručnosti.

4.5.2017
SDÍLEJ:

Osm škol z Vysočiny změřilo své řidičské schopnosti při jízdě s traktorem a vlekem. K vidění byla také moderní i historická zemědělská technika.Foto: Deník / Hošková Veronika

Nejlepší z nich zdolal krkolomnou dráhu za dvě minuty a 39 vteřin. Jak obtížná je manipulace s vlekem si mohli vyzkoušet i samotní návštěvníci.

Světelská škola je odloučeným pracovištěm České zemědělské akademie v Humpolci. Nahlédnout pod pokličku zemědělských oborů může veřejnost každý rok. Kromě historické zemědělské techniky, která usnadňovala práci na polích v hluboké minulosti, zde byla ke spatření i nejmodernější technologie, prezentovaná prodejci. Bez zajímavosti nebyl ani vlastnoručně sestavený vůz Kaipan nebo traktor Zetor z roku 1982, který studenti dávají do pořádku.

Největší zájem veřejnosti přilákala tradiční soutěž v jízdních schopnostech, jež se tu koná bez přerušení již 17. rokem. Nad jízdními dovednostmi mladých traktoristů někomu zůstával rozum stát. Vytočit prudké zatáčky s obrovským vlekem totiž rozhodně nebyla žádná hračka. Ostatně o tom se mohla přesvědčit i veřejnost, pro kterou pořadatelé připravili soutěž v couvání s vlekem, manipulaci s hydraulikou traktoru na přesnost a ovládání hydraulického nakladače.

Krajského kola jízdy zručnosti se zúčastnilo 24 studentů z osmi škol na Vysočině. Traktoristou s nejlepším časem se nakonec stal Václav Provazník z České zemědělské akademie v Humpolci. Vítězství ve Světlé ho dostalo až na mistrovství České republiky v Sušici, které se uskuteční 22. června. V závěsu za ním skončil domácí Martin Klement ze světelského pracoviště.

Studenti na jízdu zručnosti pilně trénovali, ačkoliv mnozí z nich mají jízdu traktorem v krvi. „Často jsou to děti majitelů farem, takže s traktorem v podstatě vyrůstaly a jezdit na něm umí, nicméně u nás samozřejmě absolvují autoškolu a další praktický výcvik. I další školy, které se soutěže zúčastnily, u nás mohly trénovat,“ uvedl ředitel školy, Otakar Březina.

Odloučené pracoviště Zemědělské akademie ve Světlé vychovává budoucí opraváře zemědělských strojů a nabízí i maturitní obor. Jeho absolventi jsou na trhu velmi žádaní. „Zemědělské obory mají tradici, protože všichni zaměstnavatelé volají po absolventech, ať už vyučených nebo s maturitou. Procento zaměstnanců, kteří se blíží důchodovému věku, je v zemědělství opravdu vysoké, vyšší, než v jiných resortech, takže zde dochází k nějaké generační obměně a to je samozřejmě příležitost pro absolventy naší školy. Pokud mají zájem najít práci, tak s tím problém nemají,“ dodal Otakar Březina.

Autor: Veronika Hošková

4.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polský soubor Bystrzacy zaujal originálními barevnými vyšívanými kroji v ceně tisícovek zlotých.

Světlá patřila celé dva dny folkloru a pestrým krojům

Historická vojenská auta v areálu Radarka u Koněšína.
38

VIDEO: Vojenská auta zdolávají terén

OBRAZEM: V zámecké zahradě roste okolo sedmdesáti druhů pivoněk

Vysočina - Soukromé zámecké zahrady Thamary Kinsky ve Žďáře nad Sázavou se po roce opět otevřely veřejnosti. Tentokrát si příchozí mohli užívat i bohatý doprovodný program.

Společnost ACO podpořila kampaň na očkování dětí v rozvojových zemích

Přibyslav – Do projektu UNICEFF se v sobotu zapojila přibyslavská společnost ACO Industries k. s. v rámci prvního ročníku půlmaratonu ACO Přibyslavský běh 2017. Ve vstupní hale základní školy v Přibyslavi si mohli zájemci zakoupit ručně šitou látkovou panenku a přispět tak na kampaň hnutí UNICEFF s názvem Adoptuj panenku, zachráníš dítě.

Alternativní výuku dětí mohou lidé podpořit na Startovači

Chotěboř – Nabídku klasického školního a předškolního vzdělávání dnes rozšiřují také alternativní školy a školky. K nim patří i dětský klub Šalamounkův Dvoreček a Svobodná škola Chotěboř. Obě fungují od září v pronajatých prostorách místní obchodní akademie. Odtud se snad již brzy přesunou do krásné lokality u řeky Doubravy.

Překvapuje mě, jak ten čas letí, říká oslavenkyně Martina Sáblíková

Žďár nad Sázavou – Během své kariéry se Martina Sáblíková vypracovala v legendu světového rychlobruslení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies