VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ždírec nad Doubravou se už dočkal důstojného náměstí

Ždírec nad Doubravou – A je hotovo. V pondělí položili dlaždiči poslední čtvereční metr bílé betonové štípané dlažby, která bude pokrývat náměstí 9. května ve Ždírci nad Doubravou.

21.8.2014
SDÍLEJ:

Dlaždiči položili na náměstí poslední kostku. Foto: MěÚ Ždírec nad Doubravou

Na důstojné centrum čekali ve městě nad Doubravou už dlouho.

Ždírec je městem již skoro 14 let. Ovšem dlouho mu chybělo to, co dělá město městem, to jest pořádné náměstí, které ve Ždírci sice bylo, ale vznikalo poněkud jinak, než v ostatních městech. Historický vývoj Ždírce totiž výrazně narušila 2. světová válka. Jinak by centrum města určitě nevypadalo tak, jak vypadá dneska.

„Samozřejmě jsme rádi, že se projekt rekonstrukce náměstí 9. května podařilo dokončit. Rádi bychom určitě nové náměstí představili veřejnosti. Plánujeme při této příležitosti nějakou společenskou akci, ale jen v decentním duchu, neboť na podzim budou komunální volby a neradi bychom, aby tento krok radnice byl veřejností nějak špatně pochopen," konstatoval starosta Jan Martinec.

Hodiny, lavičky, barevná fontána

Dlažba na ždíreckém náměstí je imitací klasické kamenné dlažby, položit ji ale nebylo vůbec jednoduché, s ohledem na atypický tvar náměstí. Na volné místo, kde není dlažba položena, budou na náměstí po 24. srpnu umístěny sloupové tříboké hodiny od společnosti Pragotron. Po dlaždičích nastoupí kameníci, kteří osadí místo pro vodní fontánu kamennou dlažbou ze žluté žuly.

Jako poslední budou na náměstí i před prodejnou umístěny lavičky, odpadkové koše, stojany na kola a vývěsky. Pracovníci společnosti Green project Průhonice postupně dosazují na prostranství stromy a upravují plochy veřejné zeleně. Na náměstí bude stát socha řeky Doubravy od Radka Kreizla, který na soše již pracuje.

Její konečnou podobu si občané města sami vybrali v anketě. Zastupitelé rozhodli o tom, že se kompletně předláždí celá plocha před prodejnou tak, aby náměstí získalo jednotný ráz. Nebude chybět kašna, která se skládá ze sedmi malých mělkých nádrží, v nichž tryská voda a vrací se zpět do zásobní podzemní nádrže. Tato kašna či vodní nádrž bude mít podle ždíreckých radních rozměry osmnáct na deset metrů, nebude nijak hluboká. Bude to v podstatě jedno velké brouzdaliště. „Konečně budeme mít náměstí, jak se patří," těší se Ždírečtí.

„Při rekonstrukci náměstí byla nad rámec smluvních prací upravena ulice Na Rozcestí, kde vzniklo podélné parkoviště a chodník u jedné tamní bytovky. Také jsme přestěhovali zrezivělou telefonní budku, kterou nahradila hliníková," upřesnil Martinec.

Náměstí mělo hned osm různých podob

Při provozu veřejného osvětlení bude stříkající voda prosvětlena barevnými světly. Podoba náměstí se začala tvořit v roce 2009, v návrhu bylo hned osm variant.

Všech osm různých variant budoucí podoby náměstí se snažilo spojit vhodně dohromady nabídku parkovacích míst a prostory pro tržnici.

Autoři návrhů se ale vždy snažili vhodně zakomponovat do tohoto celku i místní památník padlých, aby se náměstí stalo skutečným centrem veřejného dění se vší důstojností.

Návrhy byly skutečně různorodé, na některých vedl dokonce středem města vodní tok. Studie náměstí se zabývaly i uspořádáním veřejné zeleně, protože ta, která se v centru města nacházela, byla do budoucna nepoužitelná.

Rekonstrukce náměstí za desítky milionů korun probíhala za podpory státních dotací z evropských peněz v rámci programu ROP Jihovýchod. Specifikem dotací z fondu EU je ale podle starosty to, že investor nejprve musí celý projekt, nebo ucelenou etapu zrealizovat a zaplatit ze svých prostředků, a až poté může žádat o proplacení dotace.

Například na novou zeleň město získalo dotaci ve výši dva miliony korun. Jen projekt veřejného osvětlení přišel město na 28 tisíc korun. Podle starosty Martince v současné době probíhá kompletní součet všech výdajů. Některé stavební práce navíc, jako jsou hodiny nebo socha, jsou řešeny samostatnými smlouvami o dílo.

Autor: Štěpánka Saadouni

21.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Areál letního parketu v Dobrohostově u Lípy obsadily regionální i přespolní kapely. Uskutečnil se zde 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Na snímku jihlavská kapela KARAKUM.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

Havlíčkobrodsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení