VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ždírecká škola je bezpečná

Havlíčkobrodsko – Měření radonu v budově základní školy nechala provést radnice ve Ždírci nad Doubravou. Výsledky ukázaly, že škola je i z tohoto pohledu zcela bezpečná.

8.11.2013
SDÍLEJ:

Detektor výskytu radonu.Foto: Deník/archiv

„Státní ústav radiační ochrany Praha, který letos svá měření nabízí zcela zdarma, provedl v budově Základní školy a Mateřské školy ve Ždírci nad Doubravou měření objemové aktivity radonu. Výsledky měření jsou velmi dobré. Ve třídách byly rozmístěny stopové detektory, které po dobu devíti měsíců monitorovaly a stanovily průměrnou roční koncentraci radonu v ovzduší místnosti," uvedl místostarosta Bohumír Nikl.

Všechny naměřené hodnoty jsou podle místostarosty nižší než směrná hodnota, kterou příslušná vyhláška o radiační ochraně ve vnitřním ovzduší obytné místnosti považuje za nebezpečnou.

„Hodnoty měření ve třídách jsou od 45 do 99 Bq/m3 objemové aktivity radonu v objektu," upřesnil pro odborníky Nikl s tím, že město Ždírec nad Doubravou objednalo měření radonu také v objektech  školní jídelny a školní družiny. Připomněl, že v budově školní jídelny jsou nově vyměněna okna a je tam provedeno i celkové zateplení. „A právě v takto opravených 
a zateplených budovách je doporučeno provést měření objemové aktivity radonu," podotkl Nikl.

Problémy vyřeší odsávání

Měření radonu ve školních budovách provedlo v minulosti hned několik měst. Například Přibyslav nechala provést měření v budově mateřské školy v Tyršově ulici. Tuto budovu označil přibyslavský zastupitel Josef Pelikán za nebezpečnou.

Podle názoru tohoto přibyslavského zastupitele zdraví dětí v mateřské škole ohrožuje radon. „Měření výskytu radonu ale prokázalo, že směrné hodnoty nejsou překročeny a není třeba provádět žádná opatření proti výskytu radonu v MŠ Tyršova," informoval tehdy místostarosta města Martin Kamarád.

Podle ždíreckého místostarosty Bohumíra Nikla Státní ústav radiační ochrany v Praze nabízí měření radonu v domech a bytech i pro obyvatele města a okolí. Měření je poskytováno bezplatně v rámci Radonového programu ČR, který je koordinován Státním úřadem pro jadernou bezpečnost.

Starosti s výskytem radonu ve škole mají v současné době  v Lipnici nad Sázavou. Žáci školy jím ale přímo ohroženi nejsou.

„Měření totiž prokázala, že nadlimitní hodnoty radonu se vyskytují pouze v ředitelně, sborovně a kanceláři školy. Prostory, ve kterých se pohybují děti, jsou bezpečné," uvedl lipnický místostarosta Marek   Hanzlík. Ten dodal, že obec hledá v současné době, a to ve spolupráci s ředitelstvím školy, technické řešení. „V první fázi alespoň prozatímní. To znamená, že bychom do školy pořídili například nějakou pračku vzduchu, nebo zdokonalili způsob odvětrávání," upřesnil Hanzlík.

Problémy s radonem museli řešit také v pardubických školách. Školy, v nichž byl vysoký výskyt radonu, byly vybaveny odvětrávacími systémy. V současné době je již situace v pořádku, provádí se pouze kontrolní měření. U čtyř mateřských škol  bylo namontováno odsávací zařízení.

Autor: Štěpánka Saadouni

8.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vrchní soud v Olomouci v úterý zamítl odvolání tří mužů z Domamili na Třebíčsku, které Krajský soud v Brně letos v květnu odsoudil k vysokým trestů za loňský únos a znásilnění osmnáctileté dívky z Jihlavska.

Vrchní soud potvrdil vysoké tresty únoscům z karavanu

Další kámen zmizelých tentokrát významné osobnosti prvorepublikové sociální demokracie Josefu Šantovi položili členové olomoucké sociální demokracie.

Židovské oběti připomene sedm kamenů zmizelých

Den neslyšících připomene brodská nemocnice v pátek

Havlíčkův Brod - Akci k Mezinárodnímu dni neslyšících pořádá v pátek 22. září Nemocnice Havlíčkův Brod společně se Svazem neslyšících a nedoslýchavých v ČR, Krajskou organizací Vysočina. Začátek je od 8.00 hodin ve vestibulu hlavní nemocniční budovy.

V Pohledu se začne v sobotu moštovat

Pohled - Sezonu moštování zahajují v obci Pohled na Havlíčkobrodsku. Moštárnu provozuje Český zahrádkářský svaz Pohled. "První mošt se začne stáčet v sobotu 23. září. Následně se bude moštovat každou další sobotu od sedmi ráno do deseti dopoledne, v případě zájmu i déle," informoval předseda zahrádkářského spolku Petr Jirásek.

Dres pokřtily legendy Jan Suchý a Jiří Holík

Havlíčkův Brod – V letošní sezoně oslaví BK Havlíčkův Brod 90. let od založení klubu. Tuto událost bude hokejistům připomínat devadesátka na nových dresech a všichni si přejí, aby to byly dresy postupové do WMS ligy. Křest tohoto dresu proběhl na havlíčkobrodském náměstí za přítomnosti pětistovky fanoušků. Křestu se ujaly nejpovolanější, brodské legendy Jan Suchý a Jiří Holík.

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ a MŠ Golčův Jeníkov

Havlíčkobrodsko - Ve středu 20. září pokračuje v Havlíčkobrodském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím budeme představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení