VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ženy se sešly v Praze na kongresu

Havlíčkův Brod – Počátkem léta se v Praze konal první kongres žen v ČR pod názvem Kongres žen…nejen pro ženy.

22.7.2013
SDÍLEJ:

Beseda. U kulatého stolu ženy diskutovaly o všem možném, ale nebyla to mnohdy veselá témata.Foto: ČSŽ HB

Sešlo se na něm několik stovek žen různého věku, vzdělání či zaměření. Všechny ženy sem přišly za stejným cílem, přimět rozhodující osoby tohoto státu, aby vytvořily podmínky, které povedou k rovnocennému postavení žen a mužů.

První kroky, které k tomu povedou, jsou například úprava podmínek flexibilních forem práce, vytvoření dostatečných kapacit školek a jeslí pro děti,  důsledný boj proti násilí na ženách, zlepšení postavení samoživitelek, řešení nerovného postavení seniorek.

Debata o vážných tématech

To je část rezoluce, která vzešla na tomto kongresu. Celý kongres byl velice pestrý a každá si tam našla svůj okruh zájmů. Po oficiálním zahájení, které samotné bylo velmi zajímavé a podnětné, se ženy rozešly podle svého zájmu.V dopoledních hodinách se konaly workshopy na různá témata,  například  zavedení kvót pro ženy v statutárních orgánech firem, v politice a jinde ano, či ne.

Zajímavá byla debata o ženách v politice, ve finančním sektoru a celá řada dalších. V průběhu celého dne probíhaly diskusní kavárny. Byly to v podstatě kulaté stoly, kde se v menších kroužcích diskutovalo a vyměňovaly se názory z různých oblastí života žen, například: sexuální obtěžování, práce a děti, flexibilita pracovního trhu, násilí na ženách, mít-či nemít děti, práce a rodina, ženy a podnikání, postavení žen v českém sportu, ženy v rozvoji komunit (Ženy za Brod) a jiné.

Chci se zastavit u posledně jmenované kavárny – ženy v rozvoji komunit.  Tento debatní blok byl svěřen ženám z Havlíčkova Brodu, které mají dlouholeté zkušenosti v komunální politice. Již v roce 2002 si  vytvořily  zcela ženskou nezávislou kandidátku, která uspěla, a od té doby zasedají v zastupitelstvu města. Diskusní kavárnu vedla Ph.Dr. Ivana Štrossová, členka zastupitelstva města Havlíčkův Brod, předsedkyně politického hnutí Ženy za Brod a členka ústřední rady Českého svazu žen.

V prezentaci jí pomáhala Jana Hovorková, členka Českého svazu žen a Eva Vyoralová, místopředsedkyně hnutí Ženy za Brod, která se zaměřila zejména na historii vzniku tohoto hnutí.

V diskusi bylo zodpovězeno mnoho otázek z oblasti k celkové práci svazu žen, ale také mnoho dotazů na téma, jak postupovat při založení  politického hnutí. Dokázaly jim v mnohém poradit, díky jejich dlouholeté zkušenosti v této oblasti. Diskuse byla obsáhlá, tvořivá, se spoustou nových nápadů, ale to by bylo na další článek.

Český svaz žen Havlíčkův Brod

Autor: Redakce

22.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Žďár nad Sázavou /ROZHOVOR/ – Ještě během vysoké školy začala rodačka ze Žďáru nad Sázavou Michaela Horáková (25) budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení