VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Židovskou rodinu Pachnerových od pondělí v dlažbě připomíná kámen zmizelých

Havlíčkův Brod – Drogerie U Černého psa v Dolní ulici patřila rodině Pachnerových.

16.9.2014
SDÍLEJ:

Kameny do dlažby osadil německý výtvarník Günther Demning (na snímku). Foto: Deník/Libor Plíhal

Ani jeden z nich se po válce do svého obchodu nevrátil. Jejich památku bude od pondělí připomínat kamenný památník, takzvaný Stolpersteine.

Kameny do havlíčkobrodské dlažby v Dolní ulici osadil autor Stolpersteine, německý výtvarník Günther Demning. Akci zorganizovala Společnost Františka a Jiřího Langerových ve spolupráci s radnicí Havlíčkova Brodu.

Manželé Pavel a Ida zahynuli ve vyhlazovacím táboře Sobibor v roce 1942. Podobný osud potkal také 12 příbuzných obchodníka Pavla Pachnera, stejně jako více než 100 dalších židovských obyvatel předválečného Německého Brodu. Na svoje tragicky zesnulé příbuzné přijela včera do Havlíčkova Brodu zavzpomínat vnučka Milena Perglerová.

„Když jsem jezdila do Německého Brodu na návštěvu, byla jsem malá holka. Celá léta jsme žili v Praze. Myslím, že to, co se stalo mým příbuzným, by se mělo připomínat i dnes," povzdechla si paní Milena.

Deseticentimetrové dlaždice s mosaznou tabulkou připomínající oběti holokaustu se vkládají do dlažby před dům, do něhož se z války nevrátili jeho někdejší obyvatelé. S nápadem osadit do dlažby v Havlíčkově Brodě kámen zmizelých přišla Gabriela Dymešová, manželka Pavla Dymeše, který je pravnukem rodiny Pachnerových.

Pro ty, co přežili

„Jsem psychoterapeutka, pracuji hlavně s lidmi, kteří přežili holocaust. Možná se někomu může zdát, že těch, kteří přežili, moc není, ale tato obrovská tragédie zasáhla nejen přímé účastníky holocaustu, kteří o svých útrapách odmítají mluvit, ale poznamenala i jejich potomky. Setkávám se ve své praxi často s lidmi, kterým je dneska čtyřicet, najednou se dozvěděli, že jsou vlastně židé, neboť jim to rodiče tajili, diví se, že mají tak málo příbuzných a začínají se ptát, proč," vysvětlila Dymešová, která vede neziskovou organizaci Rafael institut, která se rovněž zabývá problematikou holocaustu. Jak prozradila Gabriela Dymešová, ona sama je katolička, ale židovská kultura ji hluboce oslovila.

„Jsme rádi, že nám město Havlíčkův Brod vyšlo maximálně vstříc. Na Vysočině jsou kameny zmizelých zatím umístěny pouze v Přibyslavi a Třebíči," konstatoval organizátor akce Pavel Dymeš ze Společnosti Františka a Jiřího Langerových.

Dům Pachnerových má vůbec bohatou historii. V letech 1886 až 1889 zde v době studií na gymnáziu pobýval skladatel Bedřich Smetana.

„Za mým dědečkem Pachnerem sem chodíval i spisovatel Jaroslav Hašek. On se rád napil, ale vyjít s ním nebylo jednoduché, proto mu hostinští v okolí odmítali nalévat. Tak chodil pešky z Lipnice do Brodu k dědovi. Na oplátku mu věnoval sešitové vydání Švejka," zavzpomínala Milena Perglerová.

Projekt Stolpersteine vznikl v roce 1995, v Čechách byly první kameny osazeny v roce 2008. Sám autor Günter Demning obdržel Německý záslužný kříž. Když se před časem novináři ptali Demninga, proč si vybral kameny jako připomínku obětí holokaustu, odpověděl:

„Aby si někdo kámen mohl přečíst, musí se před obětí sklonit." Pavel Pachner patřil do rozvětvené rodiny, jeho bratranci byli spisovatelé František a Jiří Langerovi. František se proslavil jako dramatik Vinohradského divadla, patřil mezi tzv. Pátečníky, nejbližší okruh přátel prezidenta T.G. Masaryka a spisovatele Karla Čapka. Jiří Langer popsal ve svém nejslavnějším díle Devět bran osudy haličských Židů.

Autor: Štěpánka Saadouni

16.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malý leguán.
2

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Ilustrační foto

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Havlíčkobrodsko – Hradozámecké noci již tento víkend zpřístupní milovníkům historie známé památky v netradičním čase a netradičním způsobem. Noční prohlídky na Havlíčkobrodsku nabídne zámek ve Světlé nad Sázavou a mimořádně bude otevřen i kostel svatého Víta v zatopené obci Zahrádka, kde v minulosti působil farář Toufar.

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Havlíčkobrodsko – Voda zaplavila nově zrekonstruované fotbalové hřiště ve Světlé, poničila lávky v Březince a Mrzkovicích.

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Havlíčkův Brod - Oblíbený brodský klub Oko prochází velkými změnami. Už na konci června byla dokončena potřebná renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení