VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žižkova ulice je v opravě, cestující zaplatí víc za jízdné

Havlíčkobrodsko – V pondělí začala rekonstrukce Žižkovy ulice v Havlíčkově Brodě. Potrvá do podzimu. Pro řidiče 
to znamená dlouhodobé dopravní omezení. Cestující linkovými autobusy na některých trasách  čeká překvapení. Budou muset sáhnout pořádně hluboko do kapsy.

4.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Zvýšené výdaje přepravní společnosti Arriva, vzniklé za objízdnou trasu, totiž musí někdo zaplatit.

Stížnosti a jadrné výrazy 
si museli včera ráno vyslechnout řidiči autobusů přepravní společnosti Arriva na trasách Havlíčkův Brod, Přibyslav a Havlíčkova Borová, když se cestující až v autobuse dozvěděli, že z důvodu objížďky kvůli rekonstrukci ulice Žižkova v Havlíčkově Brodě si za cestu připlatí o čtyři až šest korun za den navíc. K tomu objízdná trasa znamená pro cestující zpoždění v průměru až o deset minut.

„Tak to si ten autobus nech-te. Budeme jezdit do Brodu  vlakem. Zítra už za tyhle peníze nejedeme," konstatovala skupina studentů na zastávce ve Stříbrných Horách.

Stejně tak negativně reagovali cestující z Havlíčkova Brodu do Pohledských Dvořáků, když zjistili, že si za tento úsek připlatí za den o šest korun navíc. Na ostatních zastávkách to nebylo lepší. Překvapení školáci hledali po kapsách další drobné na cestu, někdy marně.

Polovina cestujících z Přibyslavi se nechala slyšet, že do Havlíčkova Brodu začnou jezdit raději jinou linkou z náměstí, případně ještě lépe vlakem, za mnohem levnější jízdné.

Kilometrový tarif doznal změn

„My za to nemůžeme. Vůbec se nám to nelíbí. Chápeme rozčilení cestujících, že mají platit tolik peněz, ale my jsme ten poslední, kdo může o jízdném rozhodovat. Sloužíme cestujícím jen jako hromo-svod a nebaví nás to," stěžují si řidiči na dotčených linkách.

Navíc se cestující obávají, že se z této situace stane do budoucna zlozvyk. Že jakmile se na některé silnici začne pracovat, vzniklou objízdnou trasu budou muset automaticky platit cestující z vlastních kapes. To může v některých případech činit až stovky korun za měsíc.

Podle generálního ředitele společnosti Arriva východní Čechy Jindřicha Poláčka se změnil v důsledku objížďky kilometrový tarif.

Tím se logicky dle příslušného tarifu řídí i cena jízdného. Společnost Arriva na to ovšem dotyčné městské a obecní úřady včas upozornila.

„Dopad do ceny jízdenky je popsán v posledním řádku informace obcím a je, jak jsem sdělil redakci Havlíčkobrodského Deníku, v závislosti na kilometrickém tarifu. To je dle ujeté vzdálenosti. Je pravdou, že v letáku v autobuse toto upozornění na delší projetou vzdálenost, tudíž vyšší cenu, bohužel chybí," přiznal generální ředitel Poláček.

Co se týče školních dětí, pak podle ředitele Poláčka mají řidiči povinnost dítě, které by nemělo první den dost peněz na jízdenku, do školy odvézt. Na otázku Deníku, zda přepravní společnost hodlá do budoucna každou objížďku cestujícím účtovat, a proč loni, kdy byla Žižkova ulice taktéž v rekonstrukci, cestující za objížďku nedopláceli nic, reagoval slovy: „Rekonstrukce ale netrvala tak dlouhou dobu."

Objízdná trasa zcela logicky podle ředitele navyšuje přepravní společnosti Arriva počet kilometrů, tím stoupá i spotřeba pohonných hmot. Následné výdaje musí tedy někdo platit.

Výdaje za MHD  platí město

Ale že to má být zrovna cestující, tato informace překvapila i Alenu Doležalovou, mluvčí Městského úřadu v Havlíčkově Brodě. Město Havlíčkův Brod je na Žižkově ulici jedním z investorů, tím hlavním je, podle mluvčí Doležalové,  Kraj Vysočina.

„Překvapilo mě, že cestující na autobusových linkách mají za objízdnou trasu doplácet, chápu, že se jim to nelíbí. Mně by se to také  nelíbilo. Město Havlíčkův Brod kvůli rekonstrukci Žižkovy ulice zřídilo ve všední den zvláštní linku městské hromadné dopravy, ale cestující za ni nebudou doplácet nic navíc. Ani v ostatních autobusech MHD, vše hradí město," zdůraznila Doležalová. Ta vzápětí dodala:„O uzavírku na Žižkově ulici žádal Kraj Vysočina. Co se týče linkových autobusů, i zde je nadřízeným orgánem Kraj Vysočina. Dotaz redakce by tedy měl asi směřovat spíše tam a také na dopravce, kteří autobusy provozují."

Autor: Štěpánka Saadouni

4.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Havlíčkův Brod – Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kteří se ve středu přišli podívat do redakce Havlíčkobrodského deníku.

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení