VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zohledňuji hlavně zdravotní aspekty pohybu

Havlíčkův Brod – Ženy z Havlíčkova Brodu a okolí mají nově, a to jako jedny z mála z okresu, a dost možná i z celého Kraje Vysočina, možnost navštěvovat speciálně zaměřené hodiny zdravotní tělesné výchovy.

29.1.2016
SDÍLEJ:

Veronika Kutlvašrová se specializuje na cvičení se ženami, které nemohou otěhotnět, se ženami v jiném stavu a také s těmi, které sužují různé poporodní problémy. Využívá při tom i vlastních zkušeností. Foto: Jiří Kutlvašr

Od počátku letošního roku je v havlíčkobrodském My body fitness vede profesionální instruktorka Veronika Kutlvašrová.

Čím jsou hodiny vašeho cvičení specifické?
Především tím, že jsou úzce zaměřené na ženy, které se připravují na mateřství, a to nejen před vlastním otěhotněním, na které se musí jejich tělo dobře připravit, ale i v samotném průběhu gravidity. Cvičím se ženami po porodu a také s těmi, které mají po porodu problémy s inkontinencí, bolestí zad, vadným držením těla. Věnuji se i dívkám a ženám, které nemohou otěhotnět, jelikož cvičení je pomalé a zaměřené na rozhýbání pánve, a tím i na vlastní ženskost jako takovou.

Jaké formy cvičení volíte?
Aplikuji jich celou řadu. Důraz kladu především na to, aby všechny cviky ženy prováděly hlavně v klidu, pomalu a plynule a dle svých možností. Jen tím dosáhnou maximálního a jejich tělu prospěšného účinku. S těhotnými ženami procvičuji zejména správné postavení a držení těla, dýchání a zaměřuji se na procvičování svalových skupin, které jsou zatěžované a zkrácené, či naopak ochablé. Dále se zaměřuji na pánevní dno, které postupující gravidita výrazně zatěžuje. Cvičením je možné částečně eliminovat i související bolesti zad a nohou. Ženy po porodu by si měly uvědomit, že pro jejich tělo a organismus znamenalo těhotenství a porod značnou zátěž a tělo si prošlo spoustou změn. Řada z nich se musí vypořádat s totální změnou postavení těla, změnou křivky páteře, či s rozestupem břišního svalstva, o kterém se velmi málo mluví, ale trpí jím čím dál tím více maminek. I na tyto problémy se cíleně zaměřujeme. Věnujeme se samozřejmě i mnohým relaxačním prvkům a posilování.

Předpokládám, že mnohé ženy chtějí po porodu rychle shodit kila, která v průběhu těhotenství nabraly, je to tak?
Je, ale v této souvislosti bych velice ráda zdůraznila, že všechno má svůj čas a jistou posloupnost. Největší chybou, kterou může žena po porodu udělat, je to, že se převlékne do dresu a vyrazí do klasického fitness studia, nebo do posilovny, a tam intenzivním cvičením přetíží příslušné svalové skupiny, které ještě její uvnit oslabené tělo drží takříkajíc pohromadě, ale zafixují si tím zdravotní problémy vzniklé na ženském těle po těhotenství. Často se pak diví, že byť zhubly a sportují, a to i velmi intenzivně, tak bolesti zad, nohou, inkontinence či jiné výše zmíněné problémy, které je sužují, u nich stále přetrvávají. Nechci se nikoho dotknout, ale nejsem přesvědčena o tom, že všichni instruktoři a trenéři ve fitness centrech mají dostatečné znalosti o anatomických a fyziologických změnách, kterými prochází ženské tělo v průběhu gravidity a po také po ní.

Vím, že jste absolvovala náročný kurz zdravotní tělesné výchovy…
A nejen to. To byl jen začátek. Kurzů se speciálním zaměřením přímo na tyto problémy mám ještě daleko více. A sama jsem si jako žena a matka prošla nejedním a nelehkým obdobím. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu, později jsem byla třikrát gravidní a na svět jsem přivedla dvě děti. O jedno miminko jsem přišla v posledním trimestru a musela jsem se vyrovnat i s touto ztrátou. Dobře tedy vím i to, co ženy v případě, že těhotenství – naděje, jak hezky říkávaly naše babičky, nedopadne podle očekávání. Tím vším jsem si sama prošla. Od počátku, kdy se mi nedařilo otěhotnět, přes těhotenské bolesti zad, kyčelních kloubů, poporodních bolestí zad a inkontinence. Vím, jakou to všechno přináší psychickou zátěž včetně obav z dalšího těhotenství. O tom všem dobře vím, o tom všem přemýšlím a mohu o tom se ženami zcela otevřeně mluvit. A také tím jim pomáhat.

S hodinami zdravotní tělesné výchovy jste začala počátkem roku. S kolika ženami již cvičíte?
V současné době asi se čtyřiceti, a to ve věku od dvaceti do padesáti let. Ráda ale samozřejmě přivítám i další ženy. Ovšem je nezbytné, aby mě nejdříve kontaktovaly. A to hlavně z kapacitních důvodů. Využít mohou i můj facebookový profil: Veronika Kutlvašrová – instruktor zdravotní tělesné výchovy.

Kdy se v My body fitness scházíte?
Teď každé úterý a čtvrtek od 15.45 do 18 hodin. Od února ale chci všechny čtvrtky věnovat cvičení s gravidními ženami. Od půl třetí to budou ženy v druhém trimestru, od 15.40 hodin ženy v třetím trimestru a od 17 hodin pak všechny ty ostatní.

Hodiny vedete sama?
Ano.

Chystáte něco dalšího do budoucna?
V přípravě mám projekt pro rodiče s dětmi přibližně od čtyř a půl roku se zaměřením především na nácvik správného postavení a držení těla. Konkrétně by šlo třeba o naučení těch nejmenších, ale i jejich rodičů, jak se správně sedí, jaké je správné postavení pánve, hrudního koše, hlavy a podobně. Vše samozřejmě vedené hravou a zábavnou formou. Bude se jednat o několik tématických hodin, při nichž děti a jejich rodiče poznají něco málo z anatomie a díky tomu se jim podaří pochopit například to, co se stane s jejich tělem, když si nesednou správně.

Cvičení s Veronikou je prostě pohoda

Světlá nad Sázavou – Andrea Pulcrová ze Světlé nad Sázavou, toho času třiatřicetiletá maminka na mateřské dovolené, cvičí s Veronikou Kutlvašrovou již celý měsíc. A jak sama říká, nemůže si to vynachválit.

„Důvodů, proč jsem se cvičením začala, bylo víc. V prvé řadě si chceme s manželem v dohledné době pořídit druhé dítě a já se na to chci opravdu a po všech stránkách dobře připravit. V průběhu prvního těhotenství jsem totiž trpěla velmi silnými až nesnesitelnými bolestmi zad a první tři měsíce jsem doslova jen proležela. A to si podruhé rozhodně zopakovat nechci a ani nemohu, vzhledem k tomu, že jsem doma a starám se o dvouleté dítě. Kromě toho jsem také chtěla začít sama se sebou něco dělat, hýbat se, cvičit, a sama bych se k tomu jen těžko odhodlávala," svěřila se Andrea.

Cvičení s Veronikou v havlíčkobrodském My body fitness považuje nejen za přínosné, ale také za mimořádně příjemné.

„Mohu se při něm zcela soustředit na svůj dech a na všechny pohyby, které při cvičení pozvolna a postupně provádíme. Zavřu oči a plně si to užívám. Navíc má Veronika sympatický a vstřícný projev, milý hlas, který mě při cvičení velmi uklidňuje. Prostě je to neskutečná pohoda," pokračuje Andrea.

Zpočátku jezdila ze Světlé nad Sázavou na cvičení do Havlíčkova Brodu sama. Od února s ní ale bude jezdit i její sousedka.

„Po porodu trpí nepříjemnými bolestmi zad. Řekla jsem jí, že cvičení s Veronikou ji určitě pomůže, a tak budeme jezdit ve dvou," usmála se Andrea.

Autor: Jaromír Kulhánek

29.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení