Nikdy není na škodu zopakovat si předem zásady první pomoci

„Na prvním místě musím připomenout úrazy spojené s požitím alkoholu. Pravidelně zachraňujeme tonoucí, kteří po pár pivech přecenili své síly, uklouznuli u bazénu nebo usnuli na sluníčku a přehřáli se,“ varuje před nadměrným popíjením Lukáš Kettner, ředitel Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina.

„Podobné problémy řešíme u malých dětí, stačí chvilka nepozornosti u bazénu a neštěstí je na světě,“ dodává Kettner. Zůstat v pozoru se vyplatí i při večerním grilování. „Popáleniny sice nekončívají tragicky, ale dokáží na dlouhé týdny znepříjemnit život. Většina lidí je navíc neumí správně ošetřit,“ pokračuje Lukáš Kettnera apeluje tím především na organizátory dětských táborů a jiných hromadných akcí. Podle jeho slov není nikdy na škodu zopakovat si zásady první pomoci.

„Samostatnou kapitolou je skákání do vody a cyklistika. Upozorňujeme na ně každý rok a každý rok skončí následkem frajeřiny někdo na vozíku,“ varuje Kettner.

Lidská lhostejnost

Ujistit se, že pod hladinou nečíhá nebezpečí, a na kole jezdit pouze s helmou by mělo být samozřejmé. Stejně tak nosit lékárničku na každý rodinný výlet. „Nikdy nevíte, kdo si ve vodě pořeže nohu, vyvrkne kotník nebo se potká se zmijí,“ upozorňuje ředitel záchranky. „Půlkilová lékárnička a hlavně předlékařská první pomoc může zachránit život,“ dodává.

Mnoho lidí má za sebou školení či kurz a první pomoc teoreticky ovládá. Problémem bývá odhodlat se k pomoci v praxi.

„Nedávno jsem měl nehezký úraz na kole, crčela ze mě krev a lidi jen tak chodili kolem. Půlka z nich by mi určitě dokázala pomoci, jenže vyhrál strach a lhostejnost,“ podělil se o čerstvou zkušenost mladík, který neměl na kolemjdoucí štěstí. „Když jde o život, i neodborná pomoc je lepší než nečinnost,“ nabádá Lukáš Kettner. „Nebojte se pomáhat, nikdy nevíte, kdy budete pomoc potřebovat vy,“dodává závěrem.