Z auta ukradli téměř 1,4 milionu korun. Při loupeži použili samopaly, jeden z pracovníků bezpečnostní agentury na následky střelných poranění zemřel, druhý má trvalé zdravotní následky.

Soud uložil Cahovi souhrnný trest, protože si nyní odpykává devítiletý trest vězení za podíl na únosu podnikatele Petrovického z roku 2000. Tělo mrtvého podnikatele policisté později našli u dálnice D1.

Včerejší rozhodnutí soudu v případu je pravomocné, státní zástupce Milan Vacek i obžalovaný Caha se vzdali práva na podání odvolání. „Je to paradoxní situace. Na jedné straně bylo spácháno brutální přepadení, na druhé straně by bez doznání Karla Cahy nebylo možné prokázat jeho vinu,“ řekl k rozsudku předseda soudního senátu Miroslav Mjartan.

Podle Mjartana soud nemohl uložit výjimečný trest, protože Caha se k činu sám doznal, navíc je podle soudních znalců submisivní osobností, která byla pod vlivem druhého útočníka, a také není vyloučená jeho resocializace. Druhý z mužů, který se podle spisu na brutálním útoku na vůz s penězi podílel, Martin Derganz byl v roce 2003 zavražděn.

Oba útočníci z předem připravených střeleckých pozic v místě, kde vůz musel zpomalit, vypálili celkem 45 ran ze samopalů vzor 58. Caha před soudem tvrdil, že na vůz nemířil, a není si jistý, zda automobil vůbec trefil.

„Bylo to brutální v tom smyslu, že ta akce byla připravena jako přepadení bojové jednotky, posádka toho kurzovního vozu neměla žádnou šanci přepadení zabránit,“ řekl včera k případu státní zástupce Milan Vacek.

Vacek uvedl, že se ukradené peníze nepodařilo najít, Caha měl od Derganze dostat pouze několik desítek tisíc korun na nákup automobilu. Caha v průběhu hlavního líčení tvrdil, že s Derganzem spolupracoval kvůli tíživé rodinné a finanční situaci, kterou nedokázal sám vyřešit.

„Ze začátku jsme byli s Martinem kamarádi, později na mě tlačil, že když neposlechnu, mohlo by se stát něco mé rodině,“ pronesl Caha.