Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ad: Proč by měla být Vysočina vazalem?

VYSOČINA - Reakce čtenáře na glosu z 29. června "Proč by měla být Vysočina vazalem?"

8.7.2007
SDÍLEJ:

Foto: reprofoto

Chci jen tímto vzkázat, že určitě existuje velká skupina občanů (a to nejen z Třebíče, mám i několik podobně smýšlejících známých či obchodních partnerů v Jihlavě), která nesouhlasí s dalšími (velkými) státními investicemi např. při zřizování krajských ředitelství policie atd.

Podle mého názoru se policejní prezident chová velice korektně vzhledem k finančním možnostem Policie ČR.

Vezměme prosím v úvahu, že kraj Vysočina (500.000) obyvatel je z evropského hlediska velice malý, účelově založený region.

Osobně si myslím, že ani určité investice v Jihlavě podstatně nenaruší přirozenou spádovost Třebíče na město Brno.

Aleš Kratina, Třebíč

Slovo autora glosy k reakci

Mezi lidmi je často mylně rozšířený názor, že kraj o půl milionu obyvatel je „příliš malý“. Taková vyjádření bohužel ovšem vesměs vycházejí z nepatřičných vyádření našich politiků, kteří tak v něketerých případech argumentovali při vytváření dnešní krajské soustavy.

Neexistuje žádná evropská norma pro určení toho, zda by měl vyšší územněsamosprávný celek mít tolik nebo tolik obyvatel. Pouze existují takzvané statistické jednotky známé jako NUTS. Ty mají pouze srovnávací charakter a pro tento účel je vytvořeno 5 velikostních a územněsprávních stupňů.

Naše kraje, které mají v mnoha případech kolem půl milionu obyvatel s výjimkou čtyř včetně hlavního města, spadají právě do kategorie NUTS 3.

To je v rámci Evropy naprosto přijatelná standardní velikost vyššího samosprávného celku. Pro příklad není nutné chodit daleko. Hned náš jižní soused, Rakousko, má spolkové země (tedy obdoba našich krajů) různé velikosti, kdy počet obyvatel je od čtvrt milionu obyvatel až po hlavní město Vídeň s přibližně milionem a půl obyvatel.

Co se pak týká Vysočiny, je zcela jednoznačně jedním z nejhomogennějších krajů v Česku. Ať už jde o hlediska socioekonomická nebo fyziogeografická.

Přitom je zcela evidentní, že všechny okresy kraje jsou přirozenou součástí tohoto celku.

Petr Šmergl, šéfredaktor
jihlavské redakce Deníku

8.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Ilustrační foto.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Robert Fulghum se svou novou knihou zavítal do Havlíčkova Brodu

Havlíčkův Brod - Americký spisovatel a bývalý pastor Robert Fulghum je opět v Čechách. S projektem LiStOVáNí ve čtvrtek zavítal také do Havlíčkova Brodu. Představil tu svou novou knihu Opravář osudů. Slavný spisovatel, který je v Čechách velmi oblíbený, se zúčastnil i Podzimního knižního veletrhu, kde měl v pátek autogramiádu.

Brodská galerie zve na Živý svět Anny Vojtěchové

Havlíčkův Brod – Živý svět Anny Vojtěchové se v pátek 20. října otevře návštěvníkům Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Vernisáž výstavy je součástí Podzimního knižního veletrhu. Tvorba česko-americké výtvarnice a ilustrátorky Anny Vojtěchové je totiž k vidění i tam.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení