K soudu nepřišel, aniž by se omluvil. Proto na něj soudkyně Hana Doubková v těchto dnech vydala příkaz k zatčení.

„Policie by měla zjistit místo jeho pobytu a dopravit ho k soudu, kde rozhodneme o dalších krocích,“ řekla Deníku Hana Doubková.

Soud může na obžalovaného, který se úmyslně vyhýbá soudnímu projednávání, uvalit i vazbu. Gálikovi navíc hrozí nepodmíněný trest, protože ublížení na zdraví se dopustil v době, kdy byl ještě v podmínce za jiný trestný čin.

Pokud by ale Gálik začal se soudem spolupracovat, ve vazbě by nakonec skončit nemusel.

„Obecně lze přistoupit na slib obžalovaného, že se dál nebude soudu vyhýbat, nebo udělit kauci či nařídit dohled probační a mediační služby,“ informovala soudkyně o možnostech, které soudy v takovýchto případech využívají.

O víkendu skončila ve vazbě mladistvá dívka, která se soudu v Havlíčkově Brodě vyhýbala od letošního ledna. Teprve nyní se podařilo policii dívku zatknout.

Havlíčkobrodský soud vydal do včerejška celkem osm příkazů k zatčení. Na celé Vysočině se pak soudům vyhýbá 50 lidí. Nejvíce na Třebíčsku.

„Celkem je vydáno 22 příkazů k zatčení. Nejstarší je z roku 2001,“ informovala mluvčí Okresního soudu v Třebíči Jaroslava Valášková. Jde o muže s iniciály V. Z., který byl trestním příkazem odsouzen k deseti měsícům nepodmíněně do věznice s dozorem.

„Příkaz ale ještě nenabyl právní moci, protože se ho ještě nepodařilo odsouzenému doručit,“ upozornila Valášková.

Jen letos třebíčský soud vydal již 14 příkazů k zatčení. Problémy s lidmi, kteří se soudu z jakých kolik důvodů vyhýbají, mají i ve Žďáře nad Sázavou. Tamní soud eviduje třináct případů a nejstarší je také z roku 2001.

Nejmenší problémy s odsouzenými má soud v Pelhřimově, který vydal pouze dva příkazy k zatčení. Okresní soud v Jihlavě jich zatím vydal pět.

Čtěte také:

Neonacista k soudu nepřišel