Vychovatelky dětského domova v Jihlavě se bály o život. Násilníkovi teď hrozí obvinění

„Otec jednoho z problémových chlapců nám začal volat a posílat výhružné dopisy. Stálo v nich například, že nám uřeže uši a pošle na nás Ukrajince, kteří mu dělají osobní ochranku a bez nichž neudělá ani krok,“ řekla Deníku ředitelka jihlavského ústavu Miroslava Floriánová.

Důvodem výhružek měl být jeho syn, k němuž se údajně vychovatelé nechovali podle jeho představ. Chovanci údajně stačila jakákoli záminka, aby si svému otci stěžoval.

„Jde o problémového chlapce, který je agresivní. Jeho otec se také chlubil, že vyhrožoval i vychovatelům v jiných ústavech, kde byl chlapec umístěn,“ podotkla Floriánová.

Výhružky se stupňovaly

Podle ní bylo velmi těžké odhadnout, nakolik je schopen své výhružky uskutečnit, a protože byly stále častější a čím dál ostřejší, podaly na otce trestní oznámení.

„Případ šetříme jako podezření ze spáchání trestného činu násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Zatím nebyl muž obviněn, ale to se může příští týden změnit,“ informovala Deník jihlavská policejní mluvčí Jaroslava Slavíková.

Případem se nejprve zabývalo obvodní oddělení, ale později byl předán policistům na kriminálku.

Rodiče chovanců dosud v klidu

Podle našich informací jde o osmašedesátiletého otce z Brna. V případě prokázání viny hrozí muži až jeden rok vězení. Ředitelka ústavu tvrdí, že se v minulosti s podobnými výhružkami ze strany rodičů jejich chovanců nikdy nesetkala.

To potvrzuje i bývalý šéf ústavu Radek Vovsík, který je nyní prvním náměstkem primátora Jihlavy.

„Snažil jsem se být se všemi rodiči v osobním kontaktu. Nikdy jsme v ústavu nic podobného neřešili. Občas se nějaké výhružky objevily, ale nic vážného to nebylo. O případu jsem byl informován a paní ředitelce podané trestní oznámení schvaluji. Myslím, že výhružky typu, že někdo někoho zlikviduje, jsou dost ostré,“ upozornil Vovsík.