Na Havlíčkobrodsku byli útočníci vykázáni zatím čtyřikrát. Ve všech případech byl vstup do obydlí zapovězen mužům.

Nejde vždy jen o partnery

Jako typický příklad si nejspíš každý představí násilí muže vůči partnerce, ve skutečnosti to ale není tak jednoznačné. „Ve dvou případech se jednalo o napadení matky jejím synem. Jednou šlo o manželský pár a podruhé o druha s družkou,“ informovala policejní mluvčí Jana Mazourová. Násilníci byli pokaždé vykázáni na deset dní.

„Věřím, že to může pomoci. Je ale třeba dohlédnout na to, aby to nebylo zneužito v neodůvodněných případech, nebo aby se naopak násilník po návratu domů krutě nepomstil,“ myslí si Broďačka Jana Nováková.

„Kdyby byl vykázán z bytu nějaký kamarád, tak bych mu pomohl a ubytoval ho. Ale jen do sklepa, za trest, že se tak choval k ženě,“ zažertoval další oslovený Zdeněk Ondráček. „Hlavně si myslím, že pokud se lidé nemohou vystát, měli by se včas odloučit, než dojde k násilí,“ dodal již s vážnou tváří.

Další dva případy měly na Havlíčkobrodsku počátkem roku dokonce soudní dohru. Poprvé pětatřicetiletý muž tělesně i psychicky týral vlastní rodiče. Za to byl stíhán pro trestný čin „týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě či domě“. Vyvázl ale s podmínkou. Druhý odsouzený, o deset let starší, psychicky deptal svou ženu a nevlastní dceru. I on si ale od soudu odnesl pouze podmíněný trest.