Brněnský krajský soud se zabývá případem pětice podvodníků. Ti podnikali s falzy obrazů významných českých malířů

Díla známého malíře padělala pětice obžalovaných, kteří čelí žalobě z mnohamilionového podvodu. Mezi nimi je i Jan Trojan se synem z Moravských Budějovic na Třebíčsku. Trojan starší ale obvinění odmítá a tvrdí, že se stal obětí komplotu svého syna a padělatele z Liberecka.

Kodet vypovídal o tom, jak se jeho díla mohla dostat do rukou padělatelů.

„Je to už dost let, ale dozvěděl jsem se, že se moje obrazy prodávají na Brněnsku. Tehdy jsem tomu nevěnoval pozornost. Začalo mě to zajímat až ve chvíli, kdy za mnou přišla jedna žena z galerie v Jihlavě. Prý uspořádala výstavu mých obrazů, ale já o tom nic nevěděl,“ vyprávěl Kodet, který se ocitl před soudem v roli svědka. Jakmile policisté začali případ vyšetřovat, odvezli kriminalisté Kodeta na služebnu, kde mu ukázali spoustu obrazů.

„Přiznám se, že když jsem uviděl takové množství děl, nechtěl jsem tomu věřit. Některé mé obrazy byly tak zdařile namalované, že jsem je na první pohled nerozeznal od pravých. A taky jsem nevěděl, jestli jsou moje, nebo je dělal někdo jiný,“ řekl malíř.

Jeho slova potvrzuje i vyšetřovací spis. Například obraz Hlava, o kterém si Kodet myslel, že jde o padělek, muselo ověřit několik znalců. Ti pomocí chemických analýz a infračerveného záření později zjistili, že je to originál. Předseda senátu brněnského krajského soudu Aleš Novotný chtěl vědět, jak si Kodet malby eviduje.

„Vedete si třeba deníček, do kterého napíšete záznam? Například můj milý deníčku, dnes jsem namaloval to a to. Nebo si obrazy fotografujete?“ ptal se Novotný svědka.

Trojan mladší u Kodeta krátce žil

Malíř přiznal, že evidenci vede teprve tři roky. „Víte, maluji od svých patnácti let a ročně udělám skoro sto obrazů. Ony ty obrazy jsou různé, ale vlastně všechny stejné,“ usmál se Kodet při odpovědi.

U malíře žil krátkou dobu i jeden z pětice obžalovaných – Jan Trojan mladší. Od Kodeta si půjčoval obrazy a podle žaloby je překresloval.

Trojan tvrdí, že je pouze fotil.

„Před čtyřmi lety jsem s kamarádem patentoval počítačový program. Ten dokumentoval tvorbu žijících autorů. Do budoucna měl zabránit padělání děl. Kodetovi se chci za nedopatření omluvit,“ řekl Trojan pokorně před malířem, který omluvu přijal, ale kauzu považuje za absurdní.

Kodet přesto věří, že soud případ řádně vyšetří. „Na každého jednou dojde. Doufám, že viníci dostanou přísné tresty, aby se už nic podobného neopakovalo,“ doplnil malíř. Role svědka ho prý stresovala. Už kvůli tomu, že se ho obhájci obžalovaných ptali na stejné věci pořád dokola.

Kauza zaujímá významné místo v historii jihomoravské kriminálky. Policisté odhalili na sto šedesát padělků, které padělatelé prodávali jako originály.

Mezi falzy výtvarných děl byly například obrazy Jana Zrzavého, Vojtěcha Sedláčka a dalších malířů.

Gang k nim vyráběl i padělané doklady o jejich původu. Trojan starší tvrdí, že o padělaných dokladech neměl ani tušení. Za podvod hrozí obžalovaným až dvanáctiletý trest.