„V našem zařízení jsou umístěné děti s různými poruchami chování. Drobným konfliktům se tedy nevyhneme,“ podotkla ředitelka Dětského domova se školou Miroslava Florianová. „Tento případ byl ale opravdu extrémní a všechny nás překvapil,“ přiznala.

Ke konfliktu došlo v půli října ve večerních hodinách přímo v chlapcově pokoji. Celá záležitost vyplavala na povrch ale až nyní.

„Vychovatel vstoupil do pokoje, aby zkontroloval, zda jsou děti připravené ke spánku. V tu chvíli hoch vyskočil a zaútočil na vychovatele přichystanou vidličkou,“ popsala ředitelka.

Provizorní zbraň chlapec zřejmě sebral z příborníku v kuchyňce, do které mají děti volný přístup.

K nožům se nedostanou

„K nožům se děti naštěstí z bezpečnostních důvodů nedostanou,“ poznamenala Miroslava Florianová. „Pokud nůž k nějaké činnosti potřebují, vydá jim ho vychovatelka a zase ho odebere,“ přiblížila opatření. Vychovatel měl tedy štěstí a neutrpěl žádná zranění.

Otázkou zůstává, co dítě k činu vedlo. „Podle výpovědi vychovatele před událostí k žádné hádce nebo stresové situaci nedošlo,“ uvedla ředitelka.

„Nevíme ani, zda se chlapec na čin nějak připravoval, nebo to byl pouhý zkrat,“ řekla. Příčinu chlapcova jednání nyní zjišťují specialisté v dětské psychiatrické léčebně v Opařanech, kam byl útočník po incidentu převezen na pozorování.

Tamní lékaři posoudí chlapcovo duševní zdraví a rozhodnou, jak s ním bude zacházeno dál.

Problémový hoch

„Hoch měl problémy s autoritou už dříve,“ přiznala ředitelka domova.

„Občas se porval s dětmi a odporoval vychovatelům,“ popsala.

V zařízení, kde se vyskytují nezletilí s různými poruchami chování, a mnozí z nich dokonce se zkušenostmi se zločinem, to ale není nic neobvyklého.

„Nedalo se předvídat, že jeho občasné protesty přerostou v otevřený útok. Je to pro nás nová zkušenost,“ uzavřela Miroslava Florianová.