„Strojvůdce rychlíku jedoucího od Havlíčkova Brodu na Prahu zahlédl na kolejích sedící postavu. Začal houkat a zatáhl za ruční brzdu, ale srážce již nezabránil. Muž na kolejích totiž nijak nereagoval a nechal se přejet,“ popsala průběh nešťastné události havlíčkobrodská policejní mluvčí Jana Mazourová.

Senior si zřejmě zkracoval cestu

Přivolaní zdravotníci našli jeho tělo zdevastované. „Zranění muže nebyla slučitelná se životem,“ řekl ředitel zdravotnické záchranné služby Lukáš Kettner.

Podle strážců zákona šlo zřejmě o sebevraždu. „Vyšetřování je však teprve na začátku,“ informovala mluvčí havlíčkobrodské policie.

Druhé neštěstí se stalo ve čtvrtek před druhou hodinou ranní v Ostrově nad Oslavou na Žďársku. Rychlík mířící z Prahy do Bukurešti tam srazil osmašedesátiletého důchodce z Obyčtova. „Muž svým zraněním podlehl na místě,“ uvedl zdravotník.

Senior si podle dostupných informací zkracoval přes koleje cestu domů. „Nehoda se stala při vjíždění do stanice v místě, kde jsou výhybky. Sníh tlumí zvuk vlaku, člověk si tak ani neuvědomí, jak je vlastně blízko,“ nechal se slyšet přednosta železniční stanice ve Žďáře nad Sázavou Jan Janeba.

Podle jeho slov mohl rychlík v danou chvíli jet až stokilometrovou rychlostí.

V obou případech byl provoz na tratích na několik hodin omezen. „Rychlík jedoucí z Prahy do Bukurešti nabral čtyřhodinové zpoždění,“ podotkl Jan Janeba.

Nikdo z cestujících nebyl zraněn. Obě tragédie vyšetřuje v současné době Policie České republiky ve spolupráci s Drážní inspekcí.