Policii tvrdí, že auto řídila osoba blízká a ve vozidle vůbec neseděl. Viník tak trestu unikne

Policisté jsou proti němu bezmocní. Navíc mají podezření, že byl v době nehody opilý.

„Dostali jsme takovou ránu zezadu, že nám to utrhlo sedačky. Auto je na odpis. Zničené mám i dvě lovecké pušky. Jel se mnou zeť. Bylo štěstí, že se nám nic nestalo,“ vzpomíná na začátek října Vilém Valenda z Chotěboře.

Místo toho, aby se řidič přesvědčil, že při nehodě nebyl nikdo zraněn, tak ujel. Na místě ale ztratil poznávací značku. Její číslo si zapamatoval i Valenda. Podle ní ho také policisté vypátrali a zjistili, že jde o vozidlo Turinského.

„Tvrdil, že on neřídil. Zatím se nám nepodařilo dokázat opak,“ řekl Deníku vedoucí dopravního oddělení havlíčkobrodské policie Václav Pejcha.

Turonský včera znovu popřel, že by v autě vůbec seděl, natož ho řídil.

„Auto jsem půjčil osobě blízké. Komu, to vám neřeknu,“ reagoval Turinský a dál se odmítl o celé věci bavit.

Okolnosti svědčí v jeho neprospěch

Jenže okolnosti spíše svědčí v jeho neprospěch. Turinský měl totiž v den nehody službu na pohotovosti v Chotěboři. Ta mu končila ve dvacet hodin a k nehodě došlo krátce po osmé večer mezi Chotěboří a Bílkem. Navíc odpovídá i směr jízdy. Auto Turinského totiž jelo ve směru od Chotěboře.

„Domů jsem si domluvil odvoz. Mé auto jsem půjčil známému, který jel v tu samou dobu od Prahy,“ tvrdí praktický lékař Jindřich Turinský. Policisté, kteří ještě ten den zazvonili u Turinského dveří, si všimli, že se chová, jako kdyby byl opilý.

„Podezření policisté měli,“ podotkl Pejcha.

Pokud lékař Jindřich Turinský auto skutečně řídil, mohl se dopustit trestného činu opilství, a to v případě, že by nadýchal jedno promile alkoholu.

Podle policistů je výmluva na osobu blízkou způsob, jak uniknout trestu, a to i v případě, že dojde při nehodě k úmrtí.

„Pokud dotyčnému neprokážeme, že řídil,“ upozorňuje vedoucí dopravky ve Žďáře na Sázavou Jan Kostečka.

Podle něj je to velmi častý jev. Hlavně v případech, kdy se nepodaří zjistit viníka přestupku hned na místě.

Zákonodárci již tento problém řeší. „Za vozidlo by měl nést plnou odpovědnost jeho majitel,“ je přesvědčen Václav Pejcha.