Martin Dušek přežil tragickou nehodu, ale lékaři mu údajně nezjistili poranění páteře

Dodneška má zdravotní problémy, prodělal několik operací a je v plném invalidním důchodu.

„Bylo to v polovině května. Vraceli jsme se po dálnici D1 z Prahy a někde na 75. kilometru jsme havarovali. Byl to masakr. Dva moji kamarádi na místě zemřeli. Já byl vrtulníkem transportován do jihlavské nemocnice. Byl zázrak, že jsem přežil,“ popisoval včera Martin Dušek své trable u soudu v Táboře.

V jihlavské nemocnici byl v den nehody přijat s otřesem mozku, tržnými ranami, poraněním hrudníku a podezřením na poškození krční páteře.

„Udělali mi nějaká vyšetření včetně rentgenu a po dvou dnech mě pustili domů, že mi nic není. Já měl ale potom nesnesitelné bolesti ramene a krku. Neudělali mi odborné vyšetření CT, po kterém by zlomenou páteř odhalili,“ tvrdí Dušek. „Všechna vyšetření včetně rentgenu krční páteře neukázaly závažnější poranění páteře, nebyl proto důvod dělat vyšetření CT,“ vysvětlil náměstek pro léčebnou péči jihlavské nemocnice Jan Procházka.

Na začátku června 2005 se Dušek podrobil operaci ramene v pelhřimovské nemocnici. I tam si ale stěžoval na bolesti krku. Přestože byl vyšetřen neurologem, frakturu lékaři opět neodhalili.

„Vycházel jsem z negativního rentgenu v jihlavské nemocnici,“ hájil svůj postup primář pelhřimovské neurologie Jan Syrový.

Frakturu páteře odhalili

Kvůli přetrvávajícím potížím se Dušek 23. června rozhodl znovu zajít za lékaři do jihlavské nemocnice. Tam mu krční páteř opět zrentgenovali. K překvapení všech tentokrát frakturu páteře odhalili.

„Vůbec jsem to nechápal. Celou dobu mi tvrdili, že jsem zdravý a najednou to bylo jinak,“ nechápe ani po více než dvou letech rozdílné rentgenové snímky Dušek.

Právníci nemocnice se této nejasnosti chytli a snaží se spekulovat o tom, že si Dušek zranění páteře mohl přivodit později v jiné souvislosti.

„To odmítám. Podle mého názoru první rentgen lékaři špatně vyhodnotili,“ myslí si Dušek.

Jihlavští lékaři po druhém rentgenu doporučili operaci krční páteře v úrazové nemocnici v Brně-Ponávce. Jeho matka ale kontaktovala lékaře v Praze–Homolce, kde se 7. července podrobil dvouhodinové operaci páteře.

„V Praze mi řekli, že kdybych byl operován hned po nehodě, tak jsem nemusel mít v páteři dlahu,“ tvrdí Martin Dušek.

Soudce Robert Ožvald včera první hlavní líčení ve sporu, který je veden jako žaloba na ochranu osobnosti, odročil na neurčito. Důvodem je vypracování znaleckých posudků, zda byl léčebný postup nemocnice v souladu se zákonem. Soudce také bude chtít, aby se znalec vyjádřil k pochybnostem ohledně rentgenových snímků.