Důvod? „Nebyly dodrženy zákonné lhůty obžalovaných pro přípravu na hlavní líčení. Jednomu z obžalovaných se nepodařilo doručit předvolání, a on se tak k soudu nedostavil,“ uvedl státní zástupce Martin Černý. Podle Roberta J. z Hamrů nad Sázavou však jeho bratr Štěpán J. o konání líčení věděl. „Říkal jsem mu, že bude soud. Ale on má strach, a proto zřejmě nepřišel,“ vysvětlil soudci jeden z obžalovaných.

Soud proto včera rozhodl pouze o vazbě, která i nadále platí pro dvaatřicetiletého Josefa M. ze Žďáru nad Sázavou. „Po propuštění bych nepáchal žádnou trestnou činnost. Mohl by na mě například dohlížet probační úředník. Nechci se vyhýbat trestnímu řízení ani případnému trestu, chtěl bych jen Vánoce a Nový rok strávit doma,“ sliboval včera před soudem Josef M.

Jeho žádost však byla zamítnuta.

„Za obdobnou trestnou činnost byl už obžalovaný v minulosti trestně stíhán. Po propuštění z vazby by tak hrozilo, že se jí dopustí znovu. Navíc nemá práci ani kde bydlet. Důvody pro vazbu tak nadále trvají,“ sdělil soudce Jiří Večeřa.

Kriminalisté na začátku srpna zadrželi při zátahu v Hamrech nad Sázavou celkem šest osob, čtyři muže a dvě ženy. Tři z nich však byli kvůli nedostatku důkazů propuštěni. Expertizy potvrdily, že bílý prášek, který se v domě našel, byl pervitin.

Obžalovaným mužům za trestný čin nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů hrozí až pět let za mřížemi.