Akce, která ve svém rozsahu nemá v okresním městě obdoby, byla zaměřena na podávání alkoholu osobám mladším osmnácti let. Během noci jich policisté v jednom z podniků nachytali hned pět.

„Šlo o mladíky ve věku mezi patnácti a sedmnácti lety. Jeden z nich měl v krvi 0,64 promile alkoholu, což byla u této pětice nejvyšší hladina,“ informoval vedoucí městské policie Martin Kunc.

„Obsluhující personál byl za přestupek na místě pokutován tisícikorunou,“ doplnil. Při akci nechyběli ani pracovníci České obchodní inspekce. Ti v jedné z kontrolovaných provozoven zjistili, že obsluha šidí hosty na množství podávaných nápojů.

Majitel tak dostal na místě také blokovou pokutu, opět ve výši tisíc korun. Kromě policistů a české obchodní inspekce se kontroly zúčastnili také pracovníci celního úřadu.

„Při kontrole jsme se zaměřili na povinnost značit líh kontrolní páskou ve spotřebitelském balení a také na jejich pravost. Mimo to jsme zjišťovali, zda se v lihovinách nenachází chlorid. Pokud bychom ho v nich objevili, byly by nápoje pro zdraví člověka nebezpečné,“ sdělil vedoucí Celní správy ve Žďáře nad Sázavou Jan Holeček.

„Žádné nedostatky jsme při této akci ani v jednom podniku nezjistili,“ doplnil. Při kontrolní akci byli v podnicích dále hasiči, hygienici, pracovníci živnostenského a sociálního odboru a starosta Žďáru nad Sázavou Jaromír Brychta.

Podle policistů nejde o poslední kontrolu tohoto rozsahu ve městě. „Budou se určitě opakovat jednou za čtvrtletí,“ nechal se slyšet šéf žďárských strážníků Martin Kunc.