Odsouzené si vzaly do práce trenérky: zástupkyně vedoucího výkonu trestu a vazby Martina Kadlecová a speciální pedagožka Jana Pokorná a při jedenácti sezeních se pokusily změnit jejich pohled na svět.

 

Kritický pohled

Co vlastně ZZZ je? Jde o tréninky, které mají pomoci odsouzeným se změnit. Ženy mají v projektu za úkol podívat se jiným pohledem na svou trestnou činnost a učí se pojmenovat problémy, které s ní souvisely.

„Zároveň se trenérky snaží odsouzeným vštípit přesvědčení, že lze žít bez trestné činnosti. Odsouzené se snaží proto hodnotit u sebe rizika recidivy a faktorů, které u nich startují kriminální chování,“ vysvětlila mluvčí věznice Eva Hodná.

„Teď si dokážou představit důsledky svého chování. Předtím to neuměly.“
Martina Kadlecová, zástupkyně vedoucího výkonu trestu a vazby

K tomu, aby se ženy skutečně změnily, se ovšem musí na sebe dokázat podívat kritickým pohledem a naučit se sebeovládání.

Podle Martiny Kadlecové je cílem programu to, aby ženy uměly na problémy nahlížet z různých úhlů pohledu a zkusily je řešit jinak.

„Po absolvování programu si už dokážou představit důsledky svého chování. Tak dřív uvažovat nedokázaly.“

Také vychovatelé se shodují, že u žen, které prošly programem, jsou vidět změny v chování, vzájemné spory začaly řešit přijatelnějším způsobem.

„Program pomáhá ženám i napravovat dlouhodobé problémy ve vztazích k jejich blízkým. Více si uvědomují například důležitost častých kontaktů s dětmi,“ dodala mluvčí Eva Hodná.

Program už má první výsledky. Z předchozích běhů programu ZZZ bylo propuštěno dvaadvacet žen, u patnácti z nich rozhodl soud o podmínečném propuštění. Nový trestný čin z nich zatím spáchala jediná.

Téměř všechny ostatní pracují, a některé dokonce zůstávají s věznicí v kontaktu.

„Dozvíme se tak, jak se jim daří, co se jim povedlo a s čím mají potíže. Taková zpětná vazba je pro nás užitečná i motivující pro další účastnice programu,“ uzavřela Kadlecová.