V sobotu se zaměřili na Chotěbořsko. Řidiči, kteří se domnívali, že o víkendu v odlehlých obcích tak docela neplatí dopravní předpisy, se často nestačili divit.

Okolo poledne například mladý řidič zelené felicie vyfasoval v Libicích nad Doubravou pětisetkorunovou pokutu a k tomu dva trestné body. Jel nepřipoutaný a bez zapnutých světel.

Akce zaměřená na dodržování předpisů a kontrolu střízlivosti řidičů začala v devět hodin ráno a skončila až pozdě odpoledne. „Zapojilo se celkem šest policistů, tedy tři dvoučlenné hlídky. Ty vždy nějakou dobu stojí na pevném stanovišti, kterých během dne vystřídají několik,“ sdělila policejní mluvčí Jana Mazourová. Mezi těmito zastávkami dvoučlenné týmy obvykle nějakou dobu fungují jako hlídky pohyblivé a auta zastavují jen tehdy, když si všimnou nějakého přestupku nebo podezřelého chování.

Někteří „lehčí hříšníci“ měli v sobotu štěstí a věc byla vyřešena pouze domluvou.

To byl i případ muže středních let za volantem bílého Peugeotu 405, kterého hlídka zastavila na okraji Chotěboře. Světlomety rychle zapnul až tehdy, když policisty spatřil, a navíc neměl u sebe doklady. Ověření skutečnosti, že šofér vlastní řidičské oprávnění a že auto není kradené, si v takových případech vyžádá jistou chvíli.

Může se zdát, že kombinace zmíněných přestupků by už měla stačit na pokutu. Policisté však takto nepostupují: „Při posuzování, zda udělit pokutu a případně v jaké výši, se prohřešky nesčítají. Pokutu udělujeme vždy jen za ten nejtěžší přestupek,“ vysvětlil zástupce vedoucího brodského dopravního inspektorátu Libor Šemík.