Zdá se, že namísto dřívějších jednorázových akcí se zloději pouštějí i do dobře naplánovaných celonočních „tahů“ s větším počtem zastávek. Do policejních statistik se zapíše například také noc na 31. ledna.

„V noci na čtvrtek neznámý pachatel odcizil šest měděných okapových svodů z budov ve Stříbrných Horách na Havlíčkobrodsku. Vyšetřování se ujali policisté z Přibyslavi a zjistili, že stejné noci byly ukradeny také okapy z budovy fary v obci Pohled a z přibyslavského kostela,“ informovala havlíčkobrodská policejní mluvčí Jana Mazourová.

Při pohledu na mapu se zdá téměř jisté, že zločiny jsou dílem jednoho pachatele (či spíše skupiny pachatelů) – obce Stříbrné Hory a Pohled leží na spojnici mezi Přibyslaví a Havlíčkovým Brodem. Okradeným v těchto případech vznikla nejméně třicetitisícová škoda.

Té samé noci také někdo vnikl na staveniště v golčovojeníkovské ulici Za Pivovarem a odnesl si měděné okapy ze dvou rozestavěných domů. V jedné z novostaveb sebral i pět balení mřížkové stavebnické tkaniny. Okapů zmizelo téměř třicet metrů. Škoda byla vyčíslena na více než dvacet tisíc korun.

„Potíž je, že tyto činy se poměrně špatně objasňují,“ doplnila Mazourová.

Občas se však přece jen blýskne na lepší časy. Policie teď má tři podezřelé mezi jedenadvaceti a sedmadvaceti lety, všechny z Golčova Jeníkova, kteří měli v noci z úterý na středu podniknout výpravu zase pro změnu za litinou. V obcích Hostačov a Skryje zmizelo té noci pět kanálových roštů, které dotyční poté prodali do sběrných surovin.

Naopak pachatel, který nejpozději ve středu ukradl kus měděného lana u železniční stanice v Okrouhlici a pokusil se odcizit další měděná lana, sloužící k propojení koleje s napájecí skříní kolejového obvodu, dosud znám není. Železnice u Okrouhlice se stává terčem takových nájezdů často.