O chod družstva se totiž začala zajímat policie, změnilo se vedení, trápí ho dluhy a od pondělí se ho snaží ovládnout Agrofert Andreje Babiše.

Policisté z hospodářské kriminálky v Havlíčkově Brodě dostali na stůl trestní oznámení, které upozorňuje na špatné hospodaření družstva v době, kdy byl jeho předsedou Josef Jelínek z Chuchle. Ten byl vedení družstva zbaven 1. prosince.

„Trestním oznámením se zabýváme. Je to velmi čerstvá záležitost. Jde o anonymní trestní oznámení na neznámého pachatele. Týká se nekalých praktik při hospodaření podniku a nelze vyloučit ani tunelování,“ informoval Deník ředitel havlíčkobrodské policie Jaroslav Hrdina.

Podezření na špatné hospodaření padá právě na dnes již bývalého předsedu družstva Josefa Jelínka. Ten vedl družstvo od roku 1990.

„Na policii jsem už byl, ale zatím se k případu nebudu vyjadřovat. Bude na policii, aby hospodaření bývalého předsedy důkladně prošetřila,“ řekl současný předseda Miloš Růžička.

Josef Jelínek je v současné době v pracovní neschopnosti. Jakékoli nekalé praktiky ale důrazně odmítá.

„Je to komplot a spiknutí proti mé osobě. Vždy jsem všechno dělal jen pro lidi. Mám čisté svědomí a podám žalobu pro pomluvu,“ vyjádřil se Jelínek.

Současné vedení družstva také tvrdí, že Josef Jelínek je napojen na Agrofert Andreje Babiše. Ten se podle nich snaží družstvo ve Vilémově ovládnout a převzít jeho řízení.

Družstevníci prodávají své členství Babišovi

Zemědělské obchodní družstvo ve Vilémově na Havlíčkobrodsku má asi 300 členů a přes sto zaměstnanců. Doby, kdy o svém podniku rozhodovali sami, jsou nyní vážně ohroženy.

Agrofert Andreje Babiše využil špatného období družstva, kdy se potýká s dluhy i nejasnou budoucností, a nabízí lidem stovky tisíc korun za to, když se zbaví svého členství v družstvu.

 

„Zájem je velký. Do pondělí se o možnosti vyplacení peněz informovalo 50 zájemců. Myslíme si, že další budou následovat.“
František Tůma, ředitel ZZN

 

Výkupní společnost ZZN Havlíčkův Brod, kterou Babiš vlastní, si dokonce od tohoto pondělí až do pátku pronajala na radnici ve Vilémově a Uhelné Příbrami místnost, kde lidem vyplácí peníze v hotovosti. Někteří lákavé nabídce neodolali a své členství prodali.

„Rozhodl jsem se členství prodat, protože je to nejlepší zhodnocení peněz, které jsem do družstva před lety vložil. Nikdo mi tolik nikdy nedá,“ svěřil se Deníku místní majitel hostince František Krulík z Vilémova-Kláštera.

Během pondělí využilo nabídky společnosti ZZN několik dalších lidí. Ti na začátku devadesátých let dali do družstva příspěvek 10 tisíc korun. Tím se stali členy, kteří mají rozhodovací moc. Kromě toho jsou vlastníci majetkových podílů.

ZZN jim dnes místo deseti tisíc nabízí 50 tisíc korun a proplacení majetkových podílů ve stoprocentní výši.

„Zájem je velký. Do pondělí se o možnosti vyplacení peněz informovalo 50 zájemců. Myslíme si, že další budou následovat. Jde o lukrativní nabídku, která se již nebude opakovat,“ řekl ředitel ZZN František Tůma. Ve Vilémově se ale bojí, že pokud se ZZN podaří vykoupit nadpoloviční většinu členů, okamžitě ovládne podnik a družstevníci se stanou námezdní silou na majetku někoho cizího s nejistou budoucností.

„Kdybychom chtěli podnik zlikvidovat, tak jsme to mohli udělat už dávno. Družstvo nám dlužilo kolem třiceti milionů korun. My jim ale pomohli a nyní jim nabízíme další rozvoj podniku. Hodláme zachovat živočišnou i rostlinnou výrobu, lidem zůstanou pole. Za to chceme mít nad svými investicemi kontrolu,“ konstatoval ředitel ZZN Havlíčkův Brod Tůma. Družstvu Vilémov se po sesazení bývalého předsedy Josefa Jelínka podařilo dluh výrazně snížit.

„Před jeho odvoláním k 1. prosinci 2007 dosahoval dluh asi dvacet tři milionů korun. Nyní je to jen 8,5 milionu korun,“ vysvětlil současný předseda družstva Miloš Růžička.

Družstvo by proto chtělo dál hospodařit v zavedených kolejích.

Spekuluje se i o tom, že bývalý předseda Josef Jelínek je napojen na Agrofert a byl to on, kdo ZZN poskytl kompletní seznam členů a jejich adres s jejich podrobnými majetkovými podíly a touto cestou se chce dostat zpátky do vedoucích funkcí v družstvu.

„To je blbost, nic takového jsem nikomu nikdy nedal. Jsou to fantazie současné „mafie“, které jsem byl nepohodlný. Budu se bránit právní cestou,“ vzkázal Jelínek. Ředitel ZZN Tůma na dotaz Deníku, jak se dostal k podrobnému seznamu členů, odpověděl, že je to jeho soukromá věc.