„Aby to Zelenka všem zaplatil, musel by dědit po hodně bohatém strýčkovi z Ameriky. Možnost, že někdy od něj někdo nějaké peníze uvidí, je prakticky nulová,“ je přesvědčen právník poškozených rodin Šimůnkových a Škvařilových Tomáš Doležal.

Petr Zelenka navíc ve vězení pracovat vůbec nemusí. Pokud se ale rozhodne, že pracovat bude, průměrný plat například ve věznici Valdice je k dnešnímu dni 4084 korun hrubého.

„Z toho je jim strženo 40 procent na náklady výkonu trestu. Kromě toho si musí hradit daně a pojištění,“ informuje mluvčí věznice ve Valdicích Josef Witschel.

Nejschůdnější řešení vidí právník Tomáš Doležal v podání žaloby na nemocnici. To mohou podle něj udělat i ti, kterým soud přiznal odškodnění ve čtvrtečním rozsudku. Občanskoprávní soud se pak musí zabývat tím, zda nemocnice nese nějaký díl viny na tom, co se stalo.

 

Újma za milion

„Na nemocnici jsme podali již dvě žaloby kvůli psychické újmě. Každá z rodin si jí cení na jeden milion korun. V další žalobě, také na nemocnici, požadujeme zákonnou částku za úmrtí, která je 240 tisíc korun,“ podotkl Doležal.

Jenže nemocnice nechce o jakémkoli odškodnění ani slyšet. Její právníci jsou přesvědčeni, že nemocnice za jednání Zelenky nenese žádnou vinu. „Právníci pojišťovny odmítli jakékoli plnění v této kauze,“ sdělil Deníku ředitel havlíčkobrodské nemocnice Vít Kaňkovský.

Právníkům dal za pravdu i soudce Jiří Vacek, který Zelenku poslal do konce života do vězení. „Bylo to svévolné jednání pana Zelenky, který sám rozhodoval o tom, že bude pacientům dávat heparin. Ten nebyl lékaři ordinován, proto nemohou nést odpovědnost.“

Jarmila Kohlmayerová by měla od Zelenky dostat 261 tisíc korun. „Nemyslím, že bych ty peníze kdy od Zelenky viděla. Musím se poradit s právníkem, co dál,“ svěřila se Jarmila Kohlmayerová z Ledče nad Sázavou.

Podle našich informací čekají právníci poškozených také na to, jak dopadne policejní vyšetřování trestních oznámení na lékaře havlíčkobrodské nemocnice. Ty prošetřuje havlíčkobrodská policie. Státní zástupkyně Lenka Faltusová na vyšetřování uvalila přísné informační embargo.

„Ve věci bych mohla rozhodnout do dvou měsíců,“ řekla Deníku Faltusová. Kromě primáře Pavla Longina vyšetřuje policie údajně další dva lékaře. Podle neověřených informací má být jedním z nich i nemocniční hematolog. Na to, že nemocnice má na heparinových vraždách svůj díl viny upozornila komise ministerstva zdravotnictví.

Pokud by policie nakonec zjistila, že odpovědnost nesou i další její pracovníci, výrazně by to zvýšilo šance pozůstalých získat od nemocnice odškodné.