„Soud nebyl spravedlivý, proto se chceme domoci spravedlnosti u mezinárodního soudu. Vašek nikdy nikoho nezabil. Důkazy proti němu byly zmanipulované,“ tvrdí i po čtyřech letech matka vraha Dana Matějková.

Její syn se nikdy k vraždě nepřiznal a tvrdil, že v obchodě vůbec nebyl.

Krev na mikině

Tehdy devatenáctiletého Matějku ale usvědčila krev oběti, kterou policie objevila na jeho mikině. Soudu nedokázal vysvětlit, jak se krev Františka Povolného na jeho oděv dostala. „Kromě té nepatrné kapky krve se na místě činu nenašel jediný přímý důkaz, který by ho z vraždy usvědčil,“ říká advokátka Matějky Anna Větrovská. Verdikt táborského soudu ale potvrdil vrchní soud, který Matějkovi trest ještě zpřísnil.

„Dostali jsme odpověď ze Štrasburku, že soud naší žádost přijal a bude se jí zabývat,“ podotkla Větrovská.

Příbuzní po oběti jsou ale zprávou o odvolání Matějky do Štrasburku šokováni. „Je to nehorázná drzost,“ myslí si příbuzný Tomáš Vichr. Podle něj je Horní Cerekev stále rozdělena na dva tábory. Jedni si myslí, že je Matějka brutální vrah, druzí jsou přesvědčení, že ten pravý viník stále běhá na svobodě.

Dana Matějková Deníku řekla, že první konkrétní zprávy o tom, jak se soud s jejich výhradami vůči české justici vypořádal, bude mít letos v létě.

Část dopisu Václava Matějky, který napsal Deníku
(kliknutím zvětšíte)