Scénář, který následuje, mívá podobné rysy, i když podrobnosti se liší.

„V poslední době se takovýchto případů sešlo více. Jednou podvodníci tvrdili, že měli nehodu s kamionem, řidič je v nemocnici a oni potřebují půjčit peníze na odvoz. Důvěřivá paní s nimi šla na poštu, vybrala peníze a předala jim je,“ líčí smutný případ jedné okradené ženy Josef Chlád, vedoucí brodského policejního obvodního oddělení.

Příbuzní nadávají

Jen o pět dní dříve před událostí s výběrem na přepážce zazvonil u jiné ženy muž středního věku a tvrdil, že peníze na opravu auta potřebuje její vnuk.
I tento případ skončil pro důchodkyni finanční katastrofou.

„Hlavní starostí jedné starší ženy, které se stala taková příhoda, bylo, aby se nic nedověděli její příbuzní,“ uvedl Chlád. Dotyčná zřejmě věděla, proč chce vše udržet v tajnosti. Mnohem horším traumatem než samotná krádež peněz totiž pro starší lidi bývá odsuzující reakce jejich příbuzných.

„Naposledy kolem Vánoc jsme zaznamenali dva takové případy. Příbuzní podvedeným seniorům nadávali a hrozili jim, že je dají do domova důchodců,“ potvrdila tuto skutečnost Zuzana Pěchotová, ředitelka jihlavské pobočky organizace Život 90.

Ne všechny podvody na starých lidech se dějí podle stejného scénáře – někdy se pachatelé neštítí lákat z nich peníze na veřejnosti a za bílého dne.

V únoru například na prodejní akci jedné firmy, uspořádané v havlíčkobrodském hotelu Slunce, jeden z dealerů podstrčil dvaaosmdesátileté návštěvnici prázdný tiskopis a tvrdil, že svým podpisem odmítne výhru, o kterou žena neměla zájem. Jaké však bylo její překvapení, když jí po pár dnech domů přišla úvěrová smlouva na třicet tisíc s měsíčními splátkami téměř osmnáct set korun, o kterou vůbec neměla zájem.

Policie doporučuje, aby nedůvěryhodné lidi (nejen) senioři nepouštěli do bytu, ale také, pokud možno, nikomu nesdělovali své osobní údaje. Těch podvodníci mohou zneužít třeba i s odstupem času.

Do kurzu se nikdo nepřihlásil

Pokud se podle něčího tvrzení příbuzný dostal do potíží a potřebuje pomoc, je nejlepší zavolat mu z vlastního telefonu a vše ověřit.
Smutné je, že prevence, například pravidelná varování policie zveřejňovaná v tisku, má, soudě podle četnosti zaznamenaných podvodů, jen malý dopad. Senioři jako by se nechtěli poučit.

„My jsme chtěli v rámci Akademie třetího věku uspořádat kurz s názvem Braňte se. Měl před podobnými praktikami varovat a naučit lidi, jak se správně v kritické situaci zachovat. Šlo o tři setkání zpoplatněná dohromady pouhou stokorunou – kurz byl totiž dotovaný. Bohužel se nikdo nepřihlásil, a tak jsme předmět zrušili,“ podotkla Jana Zuščicová, spolupracovnice brodské Akademie třetího věku.

Chotěbořští strážníci varují: Senioři, nebuďte důvěřiví

Chotěboř - V poslední době zaznamenala Policie ČR v regionu několik případů, kdy vychytralí podvodníci okradli důvěřivé důchodce. Na tento fakt okamžitě zareagovala Městská policie Chotěboř a vydala speciální brožuru určenou právě seniorům.

Důchodci se v ní dočtou, jak se chovat v krizových situacích, na co si dávat pozor a kde hledat pomoc. „Brožuru rozdáváme seniorům například na různých besedách, veřejně je dostupná i před vchodem do služebny,“ informoval ředitel Městské policie Chotěboř Jiří Novotný.

Podle jeho zkušeností chotěbořští senioři ocenili i osobní vizitky, kterými jsou strážníci vybaveni. Dozvědí se z nich, který strážník má právě „jejich“ ulici na starosti, znají i číslo jeho mobilního telefonu a mohou mu kdykoliv zavolat o radu a pomoc.

Štěpánka Saadouni