Kámenské hradohraní

KDY: sobota a neděle od 10.00
KDE: hrad Kámen
ZA KOLIK: 90 až 330 korun 

Vypravit se do poloviny patnáctého století mohou všichni zájemci, kteří dorazí o prvním srpnovém víkendu na hrad Kámen. Hradohraní nabízí zábavu pro celou rodinu. „Pro rodiče s dětmi budou připravené různé soutěže. Pozorovat mohou šermířská vystoupení, ukázky dravců či vystoupení kouzelníků. Děti se dozví řadu zajímavostí ze života rytířů a zaskotačí si na skákacím hradu,“ nastínil program ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov Ondřej Hájek.  

Téma hradohraní je podle něj každým rokem jiné a vztahuje se vždy k důležitým historickým událostem památky. Tentokrát se návštěvníci přesunou do revoluční husitské doby, kdy na hradě Kámen pobýval vladycký rod Tluksů. Přibík Tluksa stál na straně kališníků, podílel na válečných taženích husitů a roku 1422 společně s velitelem Janem Hvězdou vpadl do města Bechyně. Vypálili město i klášter.  

Kromě teoretického seznámení s minulostí nabízí pořadatelé i praktické ukázky. „Odvážlivci si mohou rytířskou zbroj a zbraně pod dohledem vyzkoušet. Po oba dny budou hradní expozice přístupné od deseti do pěti hodin samostatně bez doprovodu průvodců. Návštěvníci si tak celý hrad po zakoupení vstupenek budou moci projít samostatně vlastním tempem a zapojit se do zábavně naučného kvízu s úkoly,“ dodal Hájek. Jak upozornil, večerní prohlídky s názvem Hrad ožívá po setmění se budou konat v sobotu v půlhodinových intervalech. Z důvodu omezené kapacity je vhodné si tuto prohlídku předem zarezervovat na telefonním čísle 565 426 609 nebo 721 846 931.  

Do atmosféry let minulých se návštěvníci přenesou díky krátkým hraným scénkám v režii hradního kolektivu. Dozví se díky nim zajímavosti o vzdělávání, trávení volného času, módě nebo stolování našich předků žijících na panském sídle. Prohlídky se konají mezi sedmou a půl desátou večer.
Na akci se již nyní těší Marta Zapletalová. „Vezmu celou rodinu a Kámenské hradohraní si o víkendu nenecháme ujít. Bude to pěkný výlet s atraktivním cílem. Děti není snadné zabavit a program hradohraní je bohatý. Chlapce určitě potěší šermíři a jejich umění,“ řekla Zapletalová. Ženu zajímá historie a těší se, že zůstanou i na večerní prohlídky a následný ohňostroj. „Jsou prázdniny, domů spěchat nebudeme,“ dodala.
Celý sobotní večer bude totiž zakončený ohnivou show v podání skupiny Gaja Yritis. Světelné divadlo na obloze s jedinečnými kulisami začne o půl jedenácté večer.

TIPY Z HAVLÍČKOBRODSKA

Farmářské trhy
KDY: sobota od 8.00
KDE: Havlíčkovo náměstí, Havlíčkův Brod

Farmářské trhy lákají návštěvníky k nákupům na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě. Prodejci nabídnou své zboží od osmé hodiny ranní. Lidé si zde mohou koupit zeleninu, ovoce, sýry a mléčné výrobky z produkce soukromých zemědělců a rodinných farem, včetně přírodní kosmetiky. Další trhy jsou naplánovaný na 5. září. 

Pohádka mládí
KDY: sobota od 18.00
KDE: Kynice, venkovní areál SDH
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Příběh, který napsal sám život. Témata lásky, manželství a životních zkoušek, které je třeba společně překonat. V divadelním představení hrají tři herci a diváci uvidí jejich životy od dětství až po seniorský věk. Hra je plná humoru, nadsázky, moudrostí a propojuje různé etapy života.

Bohuslav Matoušek.
Houslista z Brodu navržený na státní vyznamenání: Bez kultury nelze fungovat

Letní kino
KDY: sobota od 21.00
KDE: Přibyslav, za kulturním domem
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Příběh dvou kamarádů, kteří provozují prosperující půjčovnu dronů v Praze, se obecenstvo dozví v sobotu 1. srpna v českém filmu Modelář. Promítání začíná po deváté hodině večerní, v případě nepříznivého počasí se přesune do sálu.

Léto v Železných horách
KDY: sobota od 6.00
KDE: Sobíňov
ZA KOLIK: 20 korun, děti zdarma

Šestadvacátý ročník dálkového pochodu a cykloturistické jízdy čeká na sportovní nadšence již tuto sobotu a nabízí různé obtížnosti tras. Nejkratší pěší trasa má sedm kilometrů a ta nejdelší padesát. Cyklotrasy začínají na dvaceti kilometrech a pro ty nejzdatnější je připraveno kilometrů osmdesát. Cesty vedou krásnou přírodou Železných hor. Startuje se od hostince U Štefana v Sobíňově od šesti do desíti hodin ráno. Večer bude od osmi hodin na parketě taneční zábava.

DALŠÍ TIPY

Pelhřimovsko

Sobotní brunch
KDY: sobota od 10.30 do 14.30
KDE: park Stromovka, Humpolec
ZA KOLIK: dle konzumace

Již třetím rokem se koná akce, kde mohou účastníci ochutnat evropskou i světovou kuchyni, a to ve formě brunche nebo-li jídla pozdního rána a časného odpoledne. Tentokrát budou v nabídce jídla vietnamská. Součástí každého brunche je doprovodný program v podobě divadelního představení pro děti, které začíná v jedenáct hodin. Rezervace jídla je možná na www.platformahumpolec.cz.

Neckyáda na Želivce
KDY: sobota od 13.00
KDE: Želiv
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Jízda po lávce trakařem nebo na kole čeká na účastníky čtvrtého ročníku Neckyády na Želivce. Vedle adrenalinového vyžití a zábavné podívané na lidi čeká bohaté občerstvení a od osmé hodiny večerní program v tamním kulturním domě, kde bude hrát DJ Kofola. Děti si užijí zábavu na dětské diskotéce a dospělí zavzpomínají na staré časy u československých hitů.

Žďársko

Kovářský Šlakhamr
KDY: sobota od 10.00
KDE: Hamry nad Sázavou

První srpnovou sobotu se koná akce nazvaná Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou na Žďársku. Návštěvníci se zde setkají s partou kovářů, kteří budou celý den rozeznívat kovadliny údery svých kladiv. Navíc si mohou zájemci vyzkoušet své schopnosti na čtyřech stanovištích, která jsou určena především dětem. Akce začne v deset hodin dopoledne.

Nadace Křižovatka předala nemocnici celkem 30 monitorů dechu v hodnotě 60 tisíc.
Životy dětí chrání v Brodě třicet nových monitorů dechu

Jihlavsko

Prázdniny v Telči
KDY: sobota od 17.00
KDE: Telč
ZA KOLIK: 100 až 660 korun

Festival plný muziky a divadel Prázdniny v Telči pokračuje dalšími koncerty. V sobotu vystoupí zpěvačka Aneta Langerová. Na Panském dvoře potěší své příznivce společně se slovenskou kapelou Korben Dallas. Obě kapely představí nejen to nejlepší ze svého aktuálního repertoáru, ale také celou řadu písní zahrají společně. Koncert začne v pět hodin, festival pokračuje až do 9. srpna.

Třebíčsko

Petr Bende v Rokytnici
KDY: sobota od 19.30
KDE: Rokytnice nad Rokytnou
ZA KOLIK: 199 korun

Zpěvák Petr Bende vyráží za svými fanoušky na Vysočinu s komorním programem. Zpěvák vystoupí se svým akustickým recitálem nazvaným Je čas jít dál 2020 v sobotu v areálu koupaliště v Rokytnici nad Rokytnou na Třebíčsku. Koncert začne o půl osmé večer.