Den zvířat v Zoo


KDY: sobota od 10.00
KDE: Jihlava, Zoo
ZA KOLIK: 120 nebo 70 korun (běžné vstupné)

Pozorovat zvířata při komentovaném krmení mohou zájemci první říjnovou sobotu v jihlavské Zoo.Ta se totiž připojí k oslavě Dne zvířat. V jedenáct hodin dopoledne uvidí lidé žirafy, jak si pochutnávají na připravené potravě, v pravé poledne přijdou na řadu lamy, v jednu hodinu medvědi a ve dvě tapíři američtí. „Program jsme letos museli přizpůsobit situaci s koronavirem. Přesto doufáme, že se návštěvníci budou dobře bavit,“ vzkázal mluvčí Zoo Martin Maláč. Jak dodal, pro malé návštěvníky jsou připravené tvořivé dílny, uvidí ukázky zvířecích obydlí nebo si vlastnoručně vyrobí hmyzí domeček.
Pracovníci Zoo se zaměří také na aktuální téma nalezených ježků. „Lidé právě v této době nachází ježky z vrhů. Chceme je upozornit, aby malé ježky neodnášeli někam jinam, a pokud je to možné pro ně nechali v rohu zahrady kompost nebo hromadu listí,“ upozornil Maláč.
V sobotu také v Zoo vyhlásí výsledky fotosoutěže s podtitulem Jak si kdo ustele, tak si lehne. „Napadlo nás soutěž zaměřit na chování zvířat při spánku a odpočinku, protože takto je mohou návštěvníci Zoo vidět často. Sešlo se nám více než dvě stě osmdesát fotek, z nichž jsme vybrali sedm, které oceníme,“ řekl Maláč.
Fotografie hodnotila trojčlenná porota tvořená profesionálními fotografy. Ta vybrala dvacet fotografií, které Zoo zveřejnila na svém facebooku, kde měli lidé možnost hlasovat o tři nejlepší. Porota pak navíc ocení tři autory podle svého výběru a jednu fotku vyberou návštěvníci během Dne zvířat. Všech sedm oceněných autorů se dočká uznání v sobotu ve tři hodiny odpoledne. Výstavu nejlepších fotografií si budou moci návštěvníci prohlédnout v areálu Zoo. 

Návštěvníky láká i brněnská Zoo. „V sobotu nabídneme návštěvníkům, kteří přinesou vysloužilý malý domácí elektrospotřebič, dětskou vstupenku zdarma. V neděli máme u příležitosti Světového dne zvířat speciální cenu vstupného pro návštěvníky se zvířecím jménem, zaplatí jen dvacet korun,“ informoval mluvčí Zoo Michal Vaňáč. Nedělní procházku návštěvníků zpestří naučná stezka.

TIPY Z HAVLÍČKOBRODSKA

Koncert Brontosaurů revival
KDY: pátek od 19.00
KDE: sál Staré radnice, Havlíčkův Brod
ZA KOLIK: 100 korun

Brontosauři revival – folková kapela, která se rozhodla hrát tvorbu nejúspěšnějších folkových písničkářů Jana a Františka Nedvědových, vystoupí v pátek v sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě od sedmi hodin večer. V repertoáru kapely posluchači nenajdou jen písničky od Brontosaurů, ale celou tvorbu Jana a Františka Nedvědových. Kapela nezapomíná na jejich působení ve skupině Spirituál Kvintet, na kapelu Příbuzní či sólovou dráhu bratrů Nedvědových. Jsou jediným oficiálním revivalem v České republice, který uznávají i samotní autoři.

Divadelní Přibyslav
KDY: pátek a sobota od 19.00
KDE: Kulturní dům Přibyslav

Zahájení divadelní přehlídky ochotnických souborů obstará místní Divadelní spolek Furiant, který uvede hru Přízrak z Birchesteru na motivy povídek Oscara Wilda.

Den otevřených dveří ateliérů ZUŠ Ledeč nad Sázavou
KDY: sobota a neděle od 10.00 do 13.00 a od 14.00 do 17.00
KDE: ZUŠ Ledeč nad Sázavou
ZA KOLIK: zdarma

I v letošním školním roce se ateliér multimediální tvorby zúčastní krásné a již tradiční akce Dny otevřených dveří na Vysočině. O víkendu přivítají návštěvníky v učebně multimediální tvorby ZUŠ v Nádražní ulici. Návštěvníci budou mít možnost si vytvořit papírové loutky nebo vytvořit krátký film, který bude zveřejněn na YouTube.

Sklo jako šperk
KDY: sobota od 10.00 do 16.00
KDE: Galerie výtvarného umění, Havlíčkův Brod
ZA KOLIK:

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě představí kolekci uměleckého skla a skleněného šperku z atelieru OLIVA GLASS Sklo jako šperk, která se uskuteční v sobotu od 10 do 16 hodin. Besedu s autorem akademickým malířem Ladislavem Olivou doplní improvizované módní přehlídky prací jeho atelieru ve 13 a 15 hodin. Vystavené šperky bude možné si na místě zakoupit.

DALŠÍ TIPY

Třebíčsko

Studentská liturgie
KDY: neděle od 19.00
KDE: Třebíč, bazilika svatého Prokopa
ZA KOLIK: 150 až 250 korun

Na koncertě v Třebíči se představí v neděli od sedmi hodin večer v bazilice sv. Prokopa Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena s programem Studentská liturgie – Sedm dní na Karlově univerzitě. Koncert je součástí festivalu Concentus Moraviae s podtitulem Domov můj, festival potrvá do 29. října 2020. Dramaturgie je dílem umělkyně Barbary Marie Willi.

Jihlavsko

Scapinova šibalství
KDY: sobota od 19.00
KDE: Jihlava, Horácké divadlo
ZA KOLIK: od 230 korun

Třetí premiéra jednaosmdesáté sezóny na velké scéně Horáckého divadla v Jihlavě se uskuteční v sobotu v sedm hodin. Návštěvníci budou moci shlédnout světoznámou komedii od Molièra Scapinova šibalství. Po šestadvaceti letech se do Horáckého divadla navrací sluha, který svou výřečnou obratností a duchapřítomností přivádí diváky po celém světě k údivu i smíchu už tři a půl století. Vstupné je od 230 korun.

Žďársko

Štístko a Poupěnka
KDY: neděle od 15.00
KDE: Velké Meziříčí, Jupiter club
ZA KOLIK: 195 korun

Dětmi oblíbená pěvecká a taneční dvojice Štístko a Poupěnka vystoupí v neděli ve Velkém Meziříčí. Divákům nabídne představení s názvem Ať žijí pohádky! Zazní taneční hity Hejbni kostrou a Jájájá, ale nebudou chybět ani známé, osvědčené písničky a po skončení představení focení a autogramiáda.

Pelhřimovsko

Koncert Lenky Nové
KDY: pátek od 20.00
KDE: Humpolec
ZA KOLIK: 380 korun.

Osobitá zpěvačka s nezaměnitelným sametovým altem Lenka Nová, která se v posledních letech nejvíce prezentovala na koncertech s Michalem Horáčkem, navázala spolupráci s klavíristou a skladatelem Petrem Maláskem. Společně vystoupí v pátek v Divadle Za komínem v Humpolci od osmi hodin večer. Vstupné na koncert je 380 korun na místě.