Chtěli bychom, aby setkání bylo pro nás všechny příjemné, a proto doufáme, že se situace související s výskytem COVID – 19 brzy uklidní. Navíc zakrytí rouškami bychom neviděli, jak se tváříme a co si myslíme, a to by v případě takovéhoto setkání byla škoda.

eNCéčko – nízkoprahové centrum pro děti a mládež při Oblastní charitě Havlíčkův Brod se rozhodlo uspořádat besedu s člověkem, který nás všechny může inspirovat pozitivním pohledem na život. V pondělí 3. srpna do sídla eNCéčka v ulici Sázavská 598 ve Světlé nad Sázavou zavítá básník, vozíčkář milující divadlo Vašek Beránek, autor knihy Když přijde Láska, jak o sobě sám říká optimista se srdcem na dlani a smyslem pro humor.

Sochy hřibů na Fryšavě jsou dílem Michala
Objektivem čtenářky: Tyhle hřiby vydrží. Na Fryšavě stojí sochy Michaela Olšiaka

Na Václava jsme přišli úplně náhodně, kdy byl o něm na facebookových stránkách Světlé nad Sázavou zveřejněn článek s názvem Václav Beránek, kluk z Vysočiny, kterému byl dán dar. V pracovním týmu jsme zhlédli jeho webové stránky, některá videa a následně jsme se shodli na tom, že je to opravdu neobyčejný člověk, který i přes svůj handicap dokázal řadu věcí. Velice ho obdivujeme za píli, optimismus a životní energii,“ prozradila vedoucí eNCéčka Aneta Strachotová s tím, že nelenili a rozhodli se Vaška pozvat na besedu.

Na setkání s Vaškem, který může být pro každého velkou inspirací v pohledu na život, mohou do eNCéčka dorazit všichni zájemci z řad běžných návštěvníků eNCéčka, ale také veřejnost. Beseda se uskuteční v pondělí 3. srpna od 15.00 hodin. „Rádi bychom začali promítnutím 17minutového dokumentu Byl mi dán dar, který vznikl při TV Ranní show Hitrádia Vysočina. Takto Václava, který má od narození dětskou mozkovou obrnu, představíme a pak bychom si chtěli neformálně popovídat o jeho pohledu na život, o jeho úspěších i o tom, co dnes dělá, čemu věnuje svůj volný čas a jaké plány má do budoucna,“ upřesnila se srdečným pozváním Aneta Strachotová.

Kámenské hradohraní nabídne návštěvníkům také ukázky práce s dravými ptáky i sovami. Ilustrační snímek.
Tipy na víkend 1. až 2. srpna: Hrad Kámen ožije historií, Brod farmářskými trhy

„Pozvání mě potěšilo. Je to hezký pocit vědět, že někoho váš životní příběh zajímá. Na mladé i další návštěvníky ze Světlé a okolí se moc těším. Jsem vlastně místní, ve Světlé jsem studoval, takže věřím, že odpoledne si společně užijeme a navzájem si předáme všechno, co nás může inspirovat,“ reagoval na pozvání Václav Beránek.

Dojde i na představení Václavovi básnické sbírky Když přijde Láska, kterou ilustrovala herečka Horáckého divadla Jihlava a Václavova kamarádka Tereza Otavová. „Zajímám se o věci mezi nebem a zemí, a když mě políbí múza, píšu kromě článků i poezii,“ přibližuje Vašek, který několik knížek doveze, to kdyby měl někdo zájem rozšířit svou knihovnu.

LUBICA PLESKAČOVÁ