Na základě nařízení vlády musely některé služby havlíčkobrodské Charity přerušit svůj provoz. Zaměstnanci těchto služeb se rozhodli pomoci kolegům a v polovině března pro ně začali šít roušky. „Někteří stříhají látky a špendlí, jiní šijí nebo žehlí. Spolupracujeme s kolegy z Centra sociálních služeb Petrklíč, Chráněného bydlení Petrklíč, Střediska charitní pomoci Šatník a ze Sociálně terapeutické dílny. Zapojili se i dobrovolníci a někteří klienti. U nás konkrétně čtyři babičky, kterým materiál dodáváme domů,“ uvádí vedoucí Astry – denního centra pro seniory Bohuslava Medová.

Astra je jedním z center brodské Charity pro sběr a výdej ušitých roušek a materiálu. Ten mají pracovníci z vlastních zásob, velkou pomocí jsou také dary od veřejnosti, firem a institucí. „Na sociálních sítích se dokonce někteří složili a koupili nám šicí potřeby, jako jsou nitě, jehly, křídy nebo olej na promazání šicího stroje,“ svěřuje Ivana Tomanová, pracovnice Centra sociálních služeb Petrklíč.

Distribuce roušek se kromě dodávek kolegům postupně rozšířila i na další místa. „Roušky šijeme také pro naše rodiny a klienty. Nezapomínáme ani na zdravotnická a sociální zařízení. Roušky jsme dodali například do Nemocnice Jihlava, vysočinských nemocnic, Domova důchodců Onšov, Domova s pečovatelskou službou v Ledči nad Sázavou nebo do společnosti ProMedicus, která poskytuje domácí zdravotní služby. Spolupracujeme s městy a obcemi na Havlíčkobrodsku a Humpolecku, na požádání rozdáváme roušky i jednotlivcům,“ vyjmenovává Bohuslava Medová.

Do šití se v březnu pustilo také Mateřské centrum Zvoneček, na které se s žádostí o pomoc obrátila primářka dětského oddělení nemocnice Havlíčkův Brod Magdalena Chvílová Weberová. „Roušky dodáváme nejen brodské nemocnici i dalším zařízením a všem, kdo o ně požádají. Zapojili jsme se do Akce rouška Havlíčkobrodsko doktorky Ludmily Novotné z poradny Mezi Stromy. S šitím nám pomáhají kolegové z různých služeb brodské Charity a ohromné množství dobrovolníků,“ uvádí Anna Doleželová, vedoucí Mateřského Centra Zvoneček, které v těchto dnech funguje jako další centrum sběru a výdeje ušitých roušek a materiálu.

„Je vidět, že všem jde o dobrou věc, na které nám záleží. Děkuji za jakoukoliv pomoc, ať už s darováním materiálu, stříháním, šitím, zažehlováním nebo za převoz a doručení na místa potřebným,“ uzavírá Lenka Hložková, vedoucí Střediska charitní pomoci Šatník. Potřebujete roušku nebo ji chcete darovat? Obrátit se můžete na naše centra sběru a výdeje ušitých roušek a materiálu. Kontaktní osobou je Anna Doleželová - 777 736 068 a zvonecek@charitahb.cz. Sběrným místem je Mateřské centrum Zvoneček, Rubešovo náměstí 171, Havlíčkův Brod.

Lubica Pleskačová, Oblastní charita Havlíčkův Brod