Významnou součástí židovské historie v Německém (dnes Havlíčkově) Brodě byla uprchlická kolonie, kde během první světové války žilo kolem deseti tisíc lidí z Haliče. Uprchli před válkou a Havlíčkův Brod se stal jejich novým domovem. Tábor měl vlastní školu, vlastní dílny, ošetřovnu i porodnici.

Celkem jej tvořilo šedesát budov. Šíření epidemií, které provázely celou první světovou válkou, měla zabránit desinfekční stanice. Navzdory tomu přišla nákaza skvrnitého tyfu, jíž podlehlo několik stovek Haličských. Jsou pochováni na hřbitově za městem, který v nedávných letech začali opravovat zdejší skauti.

Hřbitov je celoevropsky unikátní památkou, stejně jako fotografická dokumentace z kolonie uložená v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod. Fotografie zachycují každodenní život v kolonii, ale taky slavnostní chvíle, jako je svatba.

Příběhy židovských rodin z Havlíčkova Brodu i z Havlíčkobrodska mapuje aktuální výstava v muzeu nazvaná Mizpah, která je k vidění do začátku března. Je tam například i vzácná Tóra, na niž Židé přísahali u soudu.

Brodské muzeum se může pochlubit i další perličkou z židovské historie. Jde o lipnického obchodníka Vítězslava Bondyho. Do povědomí se Bondy dostal především skrze Jaroslava Haška, se kterým se přátelil a zaháněl chmury, ať už to znamená cokoliv.

Ze vztahu těchto dvou pánů se dochovalo několik dopisů, ze kterých čiší vtip, radost a chuť užít si společné chvíle. A to navzdory tomu, že Haškovi v roce 1922, kdy byly napsány, zbývalo doslova jen pár dnů. Vítězslav Bondy a jeho rodina zahynuli o dvě dekády později ve vyhlazovacích táborech.

.