Hlavní pořadatel Jaroslav Bořil zahájil tuto přehlídku přivítáním všech účinkujících a návštěvníků, poděkoval sponzorům a mediálním partnerům a uvedl na pódium první kapelu z Havlíčkova Brodu.

Sklenařinku představil a jejich program uváděl kapelník a zpěvák Milan Slanina, se kterým zpívala rodinná dvojice, dcera Dana Broštová a manželka Vlasta Slaninová. Netradiční nástrojové složení pro dechovku umožnilo zahrát mj. i několik tanečních skladeb, což se líbilo.

Druhou kapelou byla „domácí“ Rebelka s kapelníkem Petrem Milichovským a zpěváky Zdenou Pavlasovou, Jitkou Václavkovou, Jiřím Pospíšilem a Miloslavem Kubátem, který jejich vystoupení uváděl. S Rebelkou si zahrál první trumpetu nestor všech muzikantů věhlasný kapelník Václav Palička.

Další kapelou byli hosté ze Slovácka, populární a jedna z nejlepších moravských dechovek – Žadovjáci z Kyjova s kapelníkem Ladislavem Svobodou a zpěváky Lenkou Královou, Olgou Baričičovou, Pavlem Růžičkou a Miroslavem Surkou, který vystoupením provázel. Představil zde mj. klarinetistu Vojtěcha Vrbu, šestnáctiletého studenta ZUŠ, který se zde představil v sólové skladbě „Zpěv skřivana“ spolu s kapelníkem. Dodal bych poznámku, že se Žadovjáky zde hrál na tenor i rodák z nedalekého Humpolce, muzikant, zpěvák a moderátor Pavel Jech, spoluzakladatel Vysočinky.

A právě Vysočinka z Humpolce uzavřela celý nedělní program s tradičním programem písniček Na přání posluchačů, který léta a s úspěchem předvádějí. Proto a nejen proto mají velkou popularitu nejen na Vysočině, ale v širokém okolí naší vlasti. Poděkování patří kapelníkovi Tomáši Vodrážkovi, zpěvákům Daně Bezstarostové, Ondřejovi Kolčavovi a všem muzikantům této malé kapely, kteří se v Dobrohostově představili a udělali skvělou tečku za 14. Festivalem dechových hudeb. Poděkování patří i zvukaři Přemyslovi Koukalovi, který se s parťákem postaral o nerušený poslech a přenos. Také pořadatelé, obsluha s nápoji, bufetu a všichni, co se starali o skvělý servis zaslouží pochvalu. Konečné slovo hlavního pořadatele Jaroslava Bořila bylo pozvání na další ročník hudební přehlídky v roce 2023, který se bude konat v polovině měsíce srpna, tedy o týden dříve než tento.

Karel Novotný, publicista a propagátor lidové muziky