Několik posledních zim bylo pro ježky velmi příznivých, v loni se ukládali k zimnímu spánku teprve koncem prosince. Důležitá je především teplota, při které ještě mohou získat potravu. Hraniční je, když noční teploty klesnou pod bod mrazu a přes den už nepřesáhnou pět stupňů Celsia.

Ježkům pomůžete vhodným úkrytem i podporou jídelníčku
Pokud tedy zatím mrazy nehrozí a ježek na vaší zahradě má dostatečnou hmotnost pro zazimování, tedy přibližně půl kilogramu, nejlépe mu bude, když zůstane tam, kde je. Důležité je, aby měl dostatek úkrytů, mnohdy mu stačí hromádka listí nebo větviček, ale i škvíra pod kurníkem, králikárnou či teplé místo v kompostu.

Dále  malý savec potřebuje najít potravu. Protože jde o hmyzožravce, chutnají mu hlavně žížaly, brouci nebo slimáci. Problém je, že na zahrádkách děláme často podzimní úklid, a tak se s listím a trávou ztratí místa, kde ježčí potrava žije. Proto je ideální, když necháte koutek zahrady trochu zdivočet právě pro ježky.

V této době můžeme ježkům pomoci přikrmováním, které ocení především ti, kteří mají nízkou hmotnost pro zazimování. Využít se dají granule, konzervy nebo kapsičky určené pro domácí mazlíčky, ideálně v kočičí variantě. Krmítko by mělo být dostatečně těžké, aby ho ježek nepřevrátil, a snadno omyvatelné. Při krmení suchými granulemi je dobré přidat i misku s vodou, kterou také pravidelně měníme.

Pokud si nebudete jistí, jestli ježka zachraňovat nebo ne, neváhejte a zavolejte si k nám do záchranné stanice o radu. Ježek je krásné a užitečné zvíře, které si pozornost nás všech určitě zaslouží.

ZBYŠEK KARAFIÁT