Když dorazíte ve správný čas na správné místo, máte pocit, že ničeho na světě není víc. Ve svém přirozeném prostředí bledule rostou v obrovských plantážích, někdy doslova, kam oko dohlédne.

Avšak pozor! Jejich množství v kolonii neznamená, že je můžeme trhat, šlapat v nich či dokonce si do nich lehat a nechat se fotografovat. To vše se bohužel děje, až nad tím zůstává rozum stát. Bledule jarní patří mezi ohrožené druhy, a je proto zvláště chráněna vyhláškou 395/1992 Sb.

Za jarní křehkou krásou vyrazte, ale buďte nejen maximálně ohleduplní, ale také pozorní ke svému okolí. Určitě tam nebudete sami a lehké upozornění a vysvětlení platí mnohdy více, než výstražné cedule a vyhrožování. Tak krásné jaro a fotografické úlovky. Ty vám neuvadnou.

Vyrazit můžete třeba do:

Údolí Chlébského potoka je kousek od Nedvědice. Přírodní rezervaci Jechovec najdete asi jeden a půl kilometru západně od Staré Říše. Přírodní rezervace Staré Ransko se nachází jihozápadně od Starého Ranska nedaleko Ždírce nad Doubravou. Přírodní památka Světnovské údolí leží asi jeden kilometr severovýchodně od Světnova. Přírodní rezervace Blatná hráz je nedaleko Želetavy mezi Bítovánkami a Římovem.

Chaloupky o.p.s.