Velká Amerika je bývalý vápencový lom na území obce Mořina v okrese Beroun. Lom je někdy přezdívaný jako český Grand Canyon. Velikost lomu je asi 750 krát150 metrů. Hloubka lomu bývá udávána v rozmezí 67 až 80 metrů. Dno lomu je v nadmořské výšce 322 metrů a nachází se v něm dvě navzájem propojená jezírka s průzračnou vodou. Hloubka jezera dosahuje asi 11 metrů. Těžba vysokoprocentního vápence byla ukončena v roce 1963.

Vstup do lomu je zakázaný. Bezpečně si lze lom prohlédnout z vyhlídky přímo u parkoviště, nebo ze žluté turistické trasy vedoucí kolem lomů Velká Amerika, Mexiko, Kanada a Malá Amerika. Vstup k nezabezpečeným okrajům lomu je zakázán, neboť zde v minulosti docházelo často k úrazům, někdy i smrtelným.

Místo je vyhledávané filmovými společnostmi. Byly zde natáčeny scény do filmů Limonádový Joe, Cesta na jihozápad, Malá mořská víla, Akumulátor, Jan Žižka a další. Dle informací majitele lomu se zde natáčelo již přes 25 filmů a 10 reklamních spotů. Lom využívají také potápěči, konají se zde svatby či kulturní akce.

Se spolkem OS HAGEN je možné domluvit si prohlídku štol. Samotné jezero však v prohlídkové trase není, uvidíte na něj z otvorů ve štolách.

Petr Žák, Jednou stopou Českem