Na kraji Rváčova nedaleko Hlinska najdete dům, který je obložen oběšenými panenkami. Panenky nevisí jen na zdech domu, ale také na stromech v zahradě kolem domu. Majitelem a tvůrcem je pan Lubomír V., který se v minulosti živil jako bodyguard. Měl jsem v plánu si s panem Lubomírem o jeho tvorbě popovídat, bohužel jsem ho doma nezastihl.

Cituji tedy jeho vyjádření z rozhovoru, který jsem našel ve veřejně dostupném zdroji: „Panenky jsou médium, z kterého na mě přechází energie. Když zapálím svíčku a dívám se do očí některé z nich, vidím v jejích očích dítě, které si s panenkou před sto lety hrálo. Panenky mají souvislost s mým dětstvím, protože prateta za války posílala mojí mámě do Čech panenky. A já je později vyslídil na půdě a oblíbil si je.“

Pan Lubomír z panenek neutírá prach, nečistí je, aby neztratily svoje kouzlo. Nechává je venku na sluníčku a dešti, aby chytly patinu. Když je panenka vlivem počasí ve špatném stavu, odnese ji na půdu. „Je v ní zaklet život dítěte, které si s ní hrálo, a tak jim musím dopřát klid,“ dodal v rozhovoru vášnivý sběratel.

Původně jsem chtěl místo nafotit za světla, bohužel jsem se zdržel v práci, tak jsem na místo dorazil až po setmění. Pořídil pár fotek za světla kapesní svítilny, což na druhou stranu dodalo fotkám zajímavou atmosféru.

Více tipů na výlety najdete na Facebooku Jednou stopou Českem.

Petr Žák, Jednou stopou Českem