WocaBee (www.wocabee.app) je webová aplikace pro učení cizích slovíček pro školy. Funguje velmi jednoduše – učitel průběžně zadává do aplikace balíky slovíček, které si žáci procvičují 10 různými metodami. Aplikaci již využilo téměř 300 000 žáků a učitelů v České republice i v zahraničí, přičemž průměrné hodnocení dosahuje 5 z 5-ti hvězdiček.

Jazykový WocaBee šampionát v učení cizích slovíček probíhá na českých i slovenských školách již počtvrté. V soutěži se hodnotí píle v učení se slovní zásoby, o které vypovídají body získané za procvičování slovíček v aplikaci, tzv. WocaPoints. V jednotlivých kolech soutěže vítězí třídy, které získají nejvyšší průměrný počet WocaPoints na jednoho žáka. Třída tak soutěží jako tým a v šampionátu si na rozdíl od jiných školních soutěží své znalosti zlepšují všichni žáci ve třídě.

Do celostátního kola soutěže se probojovala třída páťáků ze ZŠ a MŠ Věžnice z okresního a krajského kola v konkurenci 168 zapojených tříd. V krajském kole soutěže dosáhly v průměru až 1944 bodů, tzv. WocaPoints na jednoho žáka. Pro lepší představu - každá správná odpověď při procvičování slovíček v aplikaci znamená zisk přibližně 2 WocaPoints. Páťáci z Věžnice se během dosavadního trvání soutěže naučili již 101 nových slovíček.

Paní učitelka Lenka Vodvárková, která ve třídě vyučuje anglický jazyk, komentuje soutěž a výkon svých žáků následovně: "Naše 5. třída dosáhla úžasného úspěchu, získala 1. místo v krajském kole Jazykového WocaBee šampionátu. Žáci z naší školy pracují v aplikaci WocaBee s velkým nadšením. WocaBee je skvěle motivuje k procvičení nové slovní zásoby."

Vítězové krajských kol soutěžili v celostátním kole Jazykového WocaBee šampionátu, které vyvrcholilo ve středu 23. listopadu. Nejlepší třída z České republiky získá kromě zajímavých věcných cen i atraktivní výhru pro školu - 60 000 Kč na modernizaci vyučování. Zároveň postupuje do bonusového česko-slovenského finále soutěže, které se uskuteční za týden 30. listopadu.

Organizátor soutěže a autor aplikace WocaBee Michal Ošvát hodnotí aktuální ročník soutěže následovně: "Čtvrtý ročník Jazykového WocaBee šampionátu je z pohledu účasti škol rekordní - do soutěže se zapojilo až 90 tisíc žáků z celé České a Slovenské republiky. Vítězství páťáků ze ZŠ a MŠ Věžnice je tak ještě cennější než kdykoli předtím. Nejdůležitějším výsledkem v šampionátu je ale motivace k učení a stovky naučených nových slovíček, které si žáci skutečně zapamatují. Přejeme všem mnoho další radosti z učení cizích jazyků."

Dosavadní výsledky soutěže spolu s podmínkami jsou dostupné na www.wocabee.app/soutez

Ing. Jana Čikelová

WocaBee