Návštěvníci prvního koncertu britské kapely Praying Mantis v České republice, který se uskutečnil 1. listopadu 2019 v havlíčkobrodském klubu Oko, se shodnou, že se jednalo o mimořádný zážitek. Po necelých pěti letech mají možnost poslechnout si kultovní kapelu z Velké Británie všichni, kdo si v páteční podvečer udělají čas a navštíví centrum města.

| Video: Youtube

Praying Mantis působí na ostrovní scéně od první poloviny sedmdesátých let. Kapelu založili v roce 1974 bratři Tino a Chris Troyovi, kteří v kapele stále působí. Jsou zařazováni mezi představitele Nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM). „Samotná hudba Praying Mantis ovšem moc styčných bodů s NWOBHM nikdy neměla. Dodnes se jedná spíše o klasický hard rock, který je střižený AOR a někdy i velikášskými manýry The Queen.“ (z recenze alba Legacy)

Nejvýznamnějším představitelem dobového stylu NWOBHM jsou Iron Maiden. Právě s „mejdny“ Praying Mantis absolvovali v roce 1980 společné čtyřměsíční turné. „Pro řadu starých fanoušků má tahle formace skoro kultovní statut. Navíc v posledních letech je její základní sestava stabilní a Praying Mantis jsou tak opět regulérní kapelou, což se jim vlastně dařilo jen v absolutních začátcích, pak po celá devadesátá léta a začátek milénia. Jejich fanoušci tak mohou zažívat dobré časy. Praying Mantis totiž zase odvádějí stabilní práci, přesně takovou, jaká se od nich očekává.“ (z recenze alba Gravity)

Diskografie kapely zahrnuje dvanáct studiových alb a tři záznamy živých vystoupení (mj. Captured Alive In Tokyo City). Poslední čtyři alba s kapelou natočil současný zpěvák John Cuijpers. Jak předposlední skvělé album Katharsis, tak zbrusu nový počin Defiance je možné v rámci přípravy na koncert poslechnout na platformě YouTube.

Páteční line up doplní Morava a Oči. Kapelu Morava jistě není třeba představovat. Pětice muzikantů v čele s frontmanem Fanym a Bohem políbeným kytaristou z Vysočiny Apim předvedou hudební nářez, který se od nich očekává.

Jihlavská kapela Oči začala koncertovat v roce 2017. Frontman Mirek Paleček si splnil sen hrát autorskou tvorbu a kapela ji – jak jsem se mohl na vlastní oči (a uši) přesvědčit – ji hraje skvěle.

Páteční koncert moderuje zakladatel Letní žurnalistické školy Milan Pilař. V jedné z přestávek na pódiu mj. přivítáme ředitelku Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě Markétu Hejkalovou, která nás seznámí s plány 34. ročníků.

Petr Kletečka